Dnes si už bez myčky na nádobí život nedovedeme představit, protože nám šetří mnoho času stráveného v kuchyni. Jenže myčka dokáže také nádobí pořádně zničit. Víte, jaké nádobí do myčky dávat a jaké ne?
Dřevěné nádobí a prkénka
Tablety do myčky mohou dřevěné nádobí snadno zbavit přírodních olejů, které brání vysychání dřevěného nádobí a prkének. Pokud dojde k tomu dojde, dřevo začne praskat.
Dřevěné nádobí by se mělo mýt velmi rychle, ručně a s pomocí jemného čistícího prostředku v teplé vodě. Nikdy toto nádobí nenechávejte ve vodě dlouho, aby nedošlo k jeho nabobtnání a deformaci.
Kuchyňské nože
Kuchyňské nože rozhodně do myčky nepatří. Jejich okraje mohou poškrábat ochranný povlak na stojanech a koších, čímž může dojít ke vzniku rzi. Tablety do myčky jsou velmi agresivní, mohou otupit hrany nožů a způsobit uvolnění a rozštěpení dřevěných rukojetí. Všechny typy kuchyňských nožů je nejlepší mýt ručně.
Struhadla a síta
Jakékoli kuchyňské nářadí s ostrými hranami by se do myčky vkládat nemělo.
Pokličky tlakových hrnců
Zatímco tlakový hrnec do myčky bez obav vložit můžete, jeho pokličku nikoliv. Ta obsahuje ventily, které řídí celý proces vaření v tlakovém hrnci, což by mohlo mytí v myčce výrazně narušit. Nehledě na to, že tablety mohou také poškodit pryžové nebo silikonové těsnění pokličky.
Teflonové nádobí
I když některé teflonové nádobí může být označeno jako vhodné do myčky, agresivní tablety a příliš vysoké teploty si mohou vybrat daň na nepřilnavém povrchu. Pokud se rozhodnete mýt pánve v myčce nádobí, přeskočte cyklus sušení a nechte je uschnout na vzduchu. Pamatujte, že jakmile dojde k poškození teflonového nádobí, můžou se při vaření do potravin uvolňovat nebezpečné toxiny. Stejně tak do myčky není vhodné litinové a měděné nádobí.
Tenké plastové misky
Pokud misku z tenkého plastu vložíte do myčky, počítejte s tím, že dojde k její deformaci vlivem vysokých teplot.
Věděli jste to také?
zdroj foto: pixabay.com