close
Spolupráce

Vyúčtování za energie – jak řešit nedoplatky a kdy máte nárok na reklamaci?

matthew-henry-yETqkLnhsUI-unsplash

Konec minulého a začátek letošního roku se nesly v duchu velkého zdražování, a to zejména v oblasti energií. Jen během pár měsíců tak vzrostly ceny plynu a elektřiny o desítky procent. Není tedy divu, že se velká část obyvatel doslova děsí nadcházejícího vyúčtování. 

Co dělat, když se na faktuře objeví nedoplatek, a kdy máte nárok na reklamaci? Pojďme se spolu na možné postupy podívat.

Nebojte se dodavatele konfrontovat a účet reklamujte

Pokud vám nepřijde výše nedoplatku spravedlivá, nebojte se dodavatele konfrontovat. I energie je totiž možné reklamovat, a to poměrně jednoduše. Pořádně si prohlédněte celé vyúčtování a hledejte jakékoliv nesrovnalosti – může se jednat například o špatně uvedené sazby či nesprávný odečet elektroměru.

V každém případě jednejte ihned. Po ujasnění veškerých formalit nezapomeňte reklamaci sepsat i písemně, čímž budete mít v ruce oficiální dokument o této skutečnosti. Dodavatel má následně 15 dní na to, aby vše prošetřil a informoval vás o výsledku. Pokud uzná, že pochybil, musí se s vámi do 30. dne od podání reklamace finančně vypořádat. 

Platbu nedoplatku v žádném případě neodkládejte

V letošním roce narazí na nedoplatek ve svém vyúčtování energií více lidí než v minulých letech. Na vině jsou rychle rostoucí ceny plynu a elektřiny, které jsou strašákem pro většinu tuzemských domácností. Podle odhadů se tak můžeme setkat klidně i s nedoplatky v řádu desetitisíců korun – ty lze očekávat zejména u odběratelů, kteří energie využívají k vytápění.

Jen málokterý rodinný rozpočet se dokáže vypořádat s takto vysokými výdaji. Bezradní klienti energetických společností tedy musí hledat jiné řešení, jak nedoplatek uhradit. V žádném případě se nesnažte hrát mrtvého brouka – prodlení s úhradou totiž může vést k  ještě větším problémům.

Zachovejte chladnou hlavu a pusťte se do revize svého rodinného rozpočtu. Zkuste proškrtat veškeré nezbytné výdaje a zjistěte, kolik peněz vám zbývá. Pokud taková částka není dostačující, jsou na řadě úspory. Jestliže ani ty nestačí, zbývá už jen jediné možné řešení, a to sjednání půjčky.

Takový krok však vyžaduje pořádnou dávku zodpovědnosti. Špatný výběr půjčky může mít někdy i fatální důsledky, a proto byste si na hledání vhodného produktu měli dát obzvlášť záležet. Vždy se zajímejte o reálnou cenu úvěru, kterou lze odhadnout prostřednictvím RPSN. Kromě toho věnujte čas i pročtení úvěrové smlouvy, která může obsahovat skryté podmínky či poplatky.

Řešte problémy ještě předtím, než nastanou

I přes zvyšující se ceny energií se určitě naleznou lidé, kteří obdrží vyrovnané vyúčtování, nebo jim dokonce bude vyplacen přeplatek. Jak je to možné?  V drtivé většině se bude jednat o svědomité odběratele, kteří využili navýšení měsíčních záloh. Jednoduše si tak mohli případný nedoplatek rozložit do více splátek, aby se vyhnuli jeho platbě až na konci zúčtovacího období.

Stejně můžete postupovat i vy – stačí, když kontaktujete svého dodavatele energií a požádáte ho o změnu výše měsíční zálohy. Velká část společností již v současnosti nabízí přehledné mobilní aplikace či webové platformy, kde si zálohy můžete nastavit sami. Ještě předtím ale budete muset zjistit, jak vysoký může být nedoplatek.

Jestliže se nechcete pouštět do složitých výpočtů, obraťte se opět na svého dodavatele energií a požádejte ho o předběžnou kalkulaci. Ta nemusí být vždy zcela přesná, a proto je lepší počítat s menší rezervou ve výši alespoň několika stovek korun. Jelikož se ceny energií často mění, počítejte s tím, že k navýšení záloh budete muset přistoupit i v budoucnu.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku