close
obrázek_2023-06-20_055753786

Špačci jsou krásní ptáci, které nejčastěji můžeme vidět v našich zahradách. Nicméně, i tento pták dokáže nadělat spoustu neplechy, zvláště pokud se na zahradě objeví ve velkých hejnech pořádající nálety na vaši úrodu. Abyste o celou svou úrodu nedošli, poradíme vám několik způsobů, kterými se můžete špačků zbavit.

Špačci nebo drozdi?

Než se pustíte do boje se špačky, je důležité se seznámit s jejich zvyky a chováním. Špačci jsou společenští ptáci, kteří žijí ve velkých hejnech. Jsou známí svým hlasitým štěbetáním, díky němuž a dalších zvuků se mezi sebou dorozumívají. Špačci se živí různými semeny, hmyzem a bobulemi jako jsou třešně, borůvky, kuličky hroznů apod.

Lidé si často špačky pletou s drozdy, ovšem špaček je menší, na křídlech má bílé flíčky a ocelově modré zbarvení. Špačci nelétají jednotlivě, poznáte je díky jejich náletům, které pořádají ve větších hejnech.

Jak se jich zbavit?

Existuje hned několik přirozených prostředků, které mohou odradit špačky, aby se pustili do vaší úrody. Je však důležité si rozmyslet, jaký typ pomoci budete potřebovat – v tomto případě musíte zvážit plašič na základě velikosti pozemku (velký sad, vinohrad nebo dvorek s ovocnými stromy).

Lesklé CD nebo folie

Jednou z nejjednodušších a nejznámějších metod je použití lesklých CD nebo kusů lesklé folie či PET lahví. Špačky totiž odradí svítivé a lesklé předměty, takže pokud máte doma staré CD, zavěste je na strom nebo vinnou révu, kde se do nich budou přes den opírat sluneční paprsky. 

Stejně na tom jsou i PET lahve, které stačí zavěsit na strom nebo větvičky kolem a zvuk, který díky větru vydávají, špačky odradí. Pak už jen záleží na tom, jestli si po pár dnech špačci na zvuk zvyknou či nikoliv.

Strašáci

Jistě jste si všimli, že v polích se tu a tam občas vyskytne nějaký ten „strašák“. Právě na něj nedali zahrádkáři dříve dopustit a jako plašič jej používají i dnes. Popusťte uzdu své fantazii a vytvořte si strašáka podle svého gusta. K výrobě vám postačí nějaká hůl, igelitové tašky, které budou vydávat nepříjemný zvuk pro špačky, staré oblečení, zmiňovaná CD apod. 

Jestliže ovšem dáváte přednost něčemu jednoduššímu, v obchodech jsou k dostání makety připomínající dravce. Právě těch se totiž špačci bojí nejvíce. Tyto makety můžete umístit prakticky kamkoliv, jak na střechu, tak do květináče, tak i na strom. Pohybující se strašák vytváří iluzi přítomnosti predátora a tím nabádá špačky k tomu, aby se držely od vaší zahrady dál.

Odrazky (holografické pásky)

Odrazové pásky jsou dalším účinným prostředkem v boji proti špačkům. Tyto pásky jsou vyrobeny z reflexního materiálu a lze je snadno připevnit na různá místa na zahradě. Jakmile se začnou díky větru pohybovat, vytváří odraz světla, který je pro špačky nepříjemný a vyplaší je. Odrazové pásky jsou k dispozici v obchodě se zahradnickými potřebami a jsou cenově dostupné.

Sítě a záclony

Další možností je také využití starých záclon, které máte doma. Ty se obvykle umísťují například na jahody, aby se k nim špačci a jiné ptactvo nedostalo. K dostání jsou také velké sítě, které se instalují na stromy.

Zvukové plašičky

Někdy se stane, že špačci už jsou natolik zvyklí, že žádné zmiňované plašičky je neodradí. Neházejte flintu do žita, jsou tu ještě jiné možnosti. Jednou z nich jsou zvukové plašičky. Jedná se o zařízení založené na zvukových efektech, které špačky vyděsí. Na trhu jsou také solární plašiče, které fungují na principu ultrazvuku, který my neslyšíme, ale zvířata ano. 

Dravci to jistí

A pokud opravdu selžou všechny způsoby, sáhněte po možnosti živého dravce. Záleží na vás, jak moc chcete svou úrodu před špačky ochránit, protože tento způsob je poměrně nákladný. Dravce si totiž můžete na nějakou dobu pronajmout.

A jak si radíte se špačky vy? Máte své osvědčené triky, díky kterým můžete klidně spát?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : drozdptácišpačekúroda

Komentáře k článku