close
citronová tráva

Ačkoliv jí všichni říkáme citronová tráva, její správný název zní voňatka citronová a její latinský název je cymbopogon citratus. Jestli i vás svým vzhledem okouzlila, toto jsou tipy, jak ji pěstovat.

Základní informace o citronové trávě

Voňatka citronová je vytrvalá tropická tráva spadající do čeledi lipnicovitých. Pochází z jihovýchodní Asie, ale narazit na ni můžeme také v Africe, Americe a dokonce i v Austrálii.

Nejčastější přezdívky

Nejčastěji používaný název je citronová tráva, přestože je velmi nepřesný. Další přezdívky pro voňatku citronovou jsou následující:

  • citronela
  • heong man
  • lenabatu
  • sereh

Charakteristika a využití

Tou nejtypičtější vlastností citronely je její výrazná citronová vůně. Ta se totiž line z každé části rostliny. Díky látkám, jež se v ní skrývají, se dá o citronové trávě hovořit jako o léčivé rostlině. Používá se v kosmetickém průmyslu, ale také v kuchyni. V kosmetice ji můžeme najít v parfémech, esenciálních olejích a také přípravcích do koupele. V kuchyni se přidává zejména do asijských pokrmů, ale můžete si z ní připravit také osvěžující čaj. Voňatka citronová pomáhá snižovat cholesterol, horečku a také přináší úlevu při chřipce a nachlazení. Vhod vám přijde citronová tráva také při problémech s trávením a dokonce má detoxikační účinky.

Jak začít s pěstováním citronové trávy?

Jakmile se rozhodnete, že se pustíte do pěstování citronové trávy, máte několik možností, jak začít. Buď si můžete v zahradnictví koupit semínka a začít hezky od nuly. Druhou možností je koupit si čerstvou citronelu v obchodě s ovocem a zeleninou a dát si ji do sklenice s vodou a počkat, dokud nepustí kořeny. To by se mělo stát během jednoho až dvou týdnů. Třetí možnost je nejjednodušší a spočívá v tom, že si v zahradnictví koupíte voňatku citronovou již předpěstovanou v květináči.

Nejlepší stanoviště

Protože citronela pochází z Asie, vyžaduje slunné stanoviště a v nejlepším případě místo, kde bude mít dostatek světla alespoň 6 hodin denně. Zároveň by toto slunné stanoviště mělo být teplé, protože právě teplo ji svědčí. V létě ji tedy bez problému můžete pěstovat v zahradě nebo třeba za oknem na venkovním parapetu, ale před zimou ji vždy vraťte zpátky do tepla.

Nároky na půdu

Při zasazení voňatky citronové myslete na to, že má ráda dobře propustnou půdu. Jestli ji budete pěstovat v květináči, zvolte takový, který ji nabídne dostatek prostoru, protože citronová tráva se snadno rozroste, a proto potřebuje hodně místa.

Zálivka

Citronová tráva vyžaduje pravidelnou zálivku a půda by měla být neustále vlhká. Velký pozor si ovšem dávejte na přemokření, to totiž nesnáší a mohla by v tom nejhorším případě i zahynout. 

Jak poznat, že se s citronelou něco děje

Máte pocit, že citronová tráva se trápí? Svou nespokojenost vám dá najevo žloutnutím listů.To může znamenat dvě věci:

  • má nedostatek živin a je vhodné ji dodat výživu v podobě vhodného hnojiva
  • dosavadní květináč je pro ní již příliš malý a potřebuje více prostoru pro růst

Zároveň je nezbytné rostlinu neustále seřezávat, protože tím podpoříte její další bujení a rozrůstání. Aby citronela pěstovaná v zahradě přežila zimu bez úhony, zazimujte ji tak, že ji s příchodem podzimu přesadíte do květináče a přesunete dovnitř na slunné místo, ale zálivku omezte na nezbytné minimum. Jakmile nastane jaro, můžete ji opět vrátit na její stanoviště do zahrady.

Využití voňatky citronové

Jakmile se pustíte do pěstování citronové trávy a začne se jí u vás dařit, můžete ji naplno začít využívat. Nejefektivnější je, když pro svou potřebu vždy ustřihnete stonky, které jsou nejstarší. Jak jsme již psali, citronela vám přijde vhod při vaření asijských pokrmů, hodí se do osvěžujících letních salátů a za vyzkoušení rozhodně stojí také čaj. Ten si můžete připravit jak horký, tak i ledový. V parných letních dnech vám totiž přinese příjemné osvěžení. Pokud bydlíte v oblasti, kde se přes léto zdržují otravní komáři, dá se voňatka citronová použít také k výrobě repelentu. Stačí, když její listy naložíte do svého oblíbeného oleje, kterým si následně budete ošetřovat pokožku. Pokud na aplikaci repelentu zapomínáte, pomohou vám nepříjemný hmyz odradit také zapálené vonné tyčinky s vůní citronové trávy.

Jestli máte rádi citrusovou vůni, rozhodně neváhejte a začněte si doma nebo v zahradě pěstovat citronovou trávu. Kromě příjemné vůně má také praktické využití a přijde vám vhod nejen v kuchyni. Při správné péči vám bude růst před očima.

Zdroj textu: www.wikipedia.org, www.gardenersworld.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : citronová tráva

Komentáře k článku