close
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lilie jsou právem považovány za královny cibulovin. Mají překrásné a výrazné květy v nejrůznějších barvách. Lilie jsou k mání v mnoha druzích, bez problémů si tak můžete vybrat i takový, který vám bude nejvíce vyhovovat. Požadavky na pěstování lilií se různí druh od druhu, přece jen u nich však lze spatřit několik společných bodů, které je dobré pro zdárné pěstování zmínit a později si i osvojit – potom je pravděpodobné, že budete mít úspěch.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vhodné stanoviště

Lilie je možné pěstovat jak v květináčích, tak i na záhonech. Vždy jim však prospívá slunné stanoviště a dobře propustná, kyprá a humózní půda. Většině liliím bude vyhovovat mírně kyselá povaha půdy. Lilie jsou háklivé na sucho, avšak ani přílišné přemokření pro ně není ideální.

Vysazování cibulí

Cibule lilií by se měly vysazovat na počátku období vegetačního klidu, tedy nejčastěji v druhé polovině září. Pokud se potom jedná o později kvetoucí druhy, ty je možno vysadit do volné půdy až na jaře. Vždy je zapotřebí zasazovat cibule do dostatečné hloubky, mělo by se jednat o dvojnásobek až trojnásobek průměru cibule.

Zálivka a hnojení

Lilie nemají rády sucho, zapotřebí je tak pravidelná zálivka. Po odkvětu je ale dobré zalévání značně omezit.

Co se týká hnojení lilií, zde by se měly využívat především draslíkatá hnojiva, nevhodné jsou potom dusíkaté preparáty, výrazné uplatnění nachází například celerit. Po odkvětu potom již není hnojení zapotřebí.

Lilie jsou oblíbenými rostlinami, které mohou výraznou měrou oživit vaši zahradu. Pro svou typickou „nevinnost“ jsou vyhledávané i jako květiny do svatebních kytic. Pěstování lilií můžete vyzkoušet i vy, pokud máte na zahradě dostatek místa, vysaďte je ven, v opačných případech alespoň do květináče, který však budete v průběhu letních měsíců samozřejmě také letnit!

Komentáře k článku