Ruční broušení povrchů je namáhavé a zdlouhavé. Pojďte na to s vymožeností současnosti, nasaďte si ochranné brýle a jízda může začít. Prohlédněte si tipy jak brusky používat a na co si dát při práci pozor.
Bezpečná práce s bruskou
Při broušení vám bude odlétávat velké množství materiálu. Na to je dobré myslet dopředu, proto k broušení zvolte takové místo, kde nebude nepořádek na závadu (zahrada, dílna) a kde jej po sobě snadno uklidíte.
S odletujícím materiálem souvisí další pravidlo – vždy používejte ochranné brýle. Pokud vás čeká náročnější práce, nezapomeňte ani na ochranné rukavice. Brusky s vysokým výkonem jsou velmi hlučné, proto by měla být na místě také ochrana sluchu. A v neposlední řadě – při vzniku jemného prachu při řezání betonu či plastu se neobejdete bez respirátoru.
Základní druhy brusek na různé materiály
Budete brousit rovné plochy s vyžadováním jemného broušení? Nebo vás čekají oblejší povrchy, či snad extra jemné prvky? S bruskou můžete i řezat. Tzv. uhlová bruska je pro tyto účely jako stvořená.
Úhlové brusky
S úhlovou bruskou můžete konat řadu činností. Nejen brousit, ale také řezat dlaždice a ocel, nebo také hrubě opracovat dřevo.
Jak pracovat s úhlovou bruskou
Při práci s úhlovou bruskou využívejte vždy obou rukou. Nástroj držte v zadní části a pomocí držadla u hlavy brusku korigujte. Polohu držadla si můžete vybrat, aby pro vás byla práce pohodlná.
Otáčky musí odpovídat broušenému materiálu. Vysoké otáčky se hodí na broušení a řezání dlaždic, kovu a kamene. Nízké pro práci se dřevem a k obrušování nátěrů.
- Nástroj zapínejte dříve, než jej přiložíte k materiálu.
- Pokud se chystáte rozbrušovat, brusný kotouč přikládejte k materiálu kolmo.
- Pokud budete řezat, pokládejte kotouč tak, aby řezal do materiálu na protilehlé straně, než stojíte.
- Pokud jen hrubě obrušujete kov, veďte brusný kotouč pod úhlem 35°.
- Když jiskry odlétají rovnoměrně, konáte správně a používáte správný tlak.
Brusný kotouč
Před každým broušením byste měli zkontrolovat, v jakém stavu je kotouč. To zvládnete pohledem a také poklepáním. Při nalezení praskliny (či jiného poškození), kotouč nepoužívejte a opatřete si nový. Kotouč musí být správně upevněný.
Vibrační brusky
Vibrační brusku oceníte při broušení dřeva, plastu, tmelu, či některých druhů kovů. Jelikož jsou tyto nástroje lehké a bezpečné, jsou vhodné i pro ženy.
- Obdélníkové vibrační brusky – hodí se pro rovné plochy
- Delta brusky – skvěle do rohů a malých detailů
Tipy pro práci s vibrační bruskou
Na brusku zbytečně netlačte, abyste nevytvořili rýhy. Vyplatí se vám práce v nevelkých obloucích, nebo můžete prostřídávat příčný a podélný pohyb. Mírné kmitání brusky využijte k broušení plexiskla nebo k odstraňování nátěru. Vysoké kmitání se hodí na keramiku, dřevo a kovy. Při broušení dřeva vždy nástroj směrujte tak, jak jde vlákno. Nezapomeňte, že se vždy brousí suchým brusným papírem.
Excentrická bruska
Excentrické brusky nabízejí oproti vibračním bruskám jemnější opracování materiálu a také větší možnosti v tom, jaké povrchy brousí. Jsou totiž vybavené užitečnou funkcí – oscilačním pohybem, který umí utlumit kruhové stopy. K tomu odsávají prach do sběrného pytlíku a leští. Jemný hladký povrch a svižná práce jsou tedy zaručeny. Hodí se pro broušení oblých automobilových karoserií, plastů i železa.
Práce s excentrickou bruskou
Čím méně budete na brusku tlačit, tím se bude točit pomaleji. Pokud nebudete tlačit vůbec, bude bruska jen mírně rotovat. Pokud chcete povrch vyleštit, zkuste vysoký tlak a jemný brusný papír.
Přímé brusky
Přímé brusky neboli frézky vám poslouží, pokud se chystáte brousit velice jemné a malé detaily. Tyto brusky umí také frézovat, vrtat i řezat. Jsou ideální pro všechny kutily i modeláře. Existují pily velké, jež jsou vhodné do obou rukou, a malé, které udržíte v jedné ruce.
Jak pracovat s přímou bruskou
Nejdříve nástroj zapněte na plné otáčky a zkontrolujte, zda nevibruje. Snažte se brousit celým nástavcem, aby docházelo k jeho rovnoměrnému opotřebení. Při práci není třeba na brusku příliš tlačit.
Pásové brusky
Pásové brusky využijete ve chvíli, kdy budete chtít přebrousit velké dřevěné plochy. Hodí se na lakované či tmelené materiály a i na některé kovy. Práce s těmito bruskami je pohodlná a bez námahy, kdy není potřeba na nástroj nijak tlačit.
Tipy pro práci s pásovou bruskou
Brusku přikládejte na opracovávaný materiál v okamžiku, kdy pás už jede v plných otáčkách. Šířka brusného pásu musí být stejná, jak široký je válec. Tím, že zmáčknete spínací tlačítko, pás posunete tak, aby nedřel kryt. Pokud obrušujete dřevo, veďte nástroj vždy po struktuře dřeva.
Klasické dvoukotoučové stolní brusky
Tyto brusky jsou skvělé pro broušení nůžek, dlát, seker, nožů i vrtáků. Pracují pomocí 2 brusných kotoučů a na závěr leští.
Jak pracovat s dvoukotoučovou stolní bruskou
Při práci používejte vodící pouzdra a opěrky. Díky tomu lépe zvládnete přesné a dlouhé posuny ostří přes kámen, aniž by se vám odklonilo od úhlu broušení.
Zdroj obrázků: Bosch, Makita, Jarabák, Shutterstock