Pračka slouží k tomu, aby naše prádlo zbavila nečistot a propůjčila mu svěžest a vůni. Když o ni ale nebudete správně pečovat, zkrátíte tím její životnost. Co rozhodně nedělat?
Přetížení
Vkládáte do pračky často tolik věcí, že se do ní sotva vejdou? Ačkoliv je zcela pochopitelné, že chcete najednou vyprat co největší množství prádla, její přecpávání rozhodně není tou správnou cestou. Když do pračky nacpete více prádla, než na kolik kilo je určena, riskujete nejen její přetížení, které může vést k snížení její životnosti, ale také se prádlo nemusí pořádně vyprat. Jak poznáte, že jste pračku naplnili správně? Mezi horní částí náplně v bubnu a bubnem vždy ponechte volný prostor.
Volba nevhodného programu
Všechny pračky disponují širokou nabídkou programů, které můžete pro vyprání prádla použít. Jestliže ale všechno prádlo perete na stejný program, škodíte tím zejména sami sobě. Různé materiály a druhy oděvů totiž vyžadují různé teploty a mycí cykly. Když nebudete svému prádlu při praní poskytovat ty správné podmínky, může snadno dojít k jeho poničení.
Příliš velké množství pracího prášku
Máte pocit, že když do pračky přidáte více pracího prášku než je doporučené množství, docílíte toho, že prádlo bude čistší a voňavější? Neradi to říkáme, ale jediné čeho docílíte, bude více usazenin v pračce. Při praní proto vždy dodržujte doporučené množství pracího gelu i prášku a prokážete službu své peněžence i pračce.
Nepravidelné či žádné čištění pračky
Abyste pokaždé z pračky vytáhli dokonale čisté a voňavé prádlo, je důležité pračku pravidelně čistit. Otřít vnitřek bubnu suchým hadrem po každém praní ale rozhodně nestačí. Pračku můžete snadno vyčistit s pomocí věcí, které máte doma. Nepříjemného zápachu a vodního kamene vás zbaví ocet s jedlou sodou nebo kyselina citronová. Stačí, když jednou měsíčně zapnete pračku naprázdno a do jejího bubnu vložíte buď ocet a sodu nebo kyselinu citronovou a spustíte prací program na 60 °C. Pravidelnou údržbu vyžaduje také těsnění pračky, kde se mohou držet bakterie, špína a dokonce i plísně. Zapomínat byste neměli ani na údržbu filtru a hadic.
Praní věcí, které do pračky nepatří
Aby vám pračka dobře sloužila dlouhá léta, nevkládejte do ní předměty, které v ní nemají co dělat. Konkrétně si dávejte dobrý pozor na to, že vám do ní neproniknou klíče ani mince. Tyto drobné předměty totiž dokáží udělat pořádnou paseku a mohou ucpat odtok pračky. V takovém případě byste se návštěvě opraváře nevyhnuli.
Nečetli jste návod k použití
Patříte k lidem, kteří si před používáním nového spotřebiče pečlivě přečtou návod nebo se řídíte svou intuicí? Abyste se vyhnuli jakýmkoliv problémům a závadám, přečtěte si pečlivě návod k pračce, pokud jste tak dosud neučinili. Prodloužíte tím životnost svého oblečení a s výsledkem praní budete vždy spokojeni. Jestli si nejste jistí, kde se návod k vaší pračce nachází, jednoduše si ho vyhledejte na internetu.
Ignorace podezřelých zvuků
Každá pračka vydává specifické zvuky a zejména při ždímání si s ní není radno zahrávat. Jestli ale máte pocit, že pračka začala vydávat divné zvuky, které vám nejsou povědomé a nikdy předtím jste je neslyšeli, situaci raději řešte. Může se jednat o uvolněnou součástku, ale i o závažnější poruchu. Čím dřív si pračku necháte zkontrolovat, tím větší je pravděpodobnost toho, že si nebudete muset kupovat novou.
Necháváte dvířka od pračky zavřená
Ať už máte pračku s horním či předním plněním, je důležité nechávat její dvířka po každém praní otevřená dokořán. Zabráníte ním vzniku plísní a nelibému zápachu, jenž by se z ní mohl linout. V pračce se totiž drží vlhkost, které se zbavíte jedině tím, že necháte její dvířka otevřená a umožníte, aby celý prostor vyschnul.
Nečistíte zásuvku pro dávkování pracího prostředku
Necháváte pračku pravidelně běžet naprázdno na prací program s vysokou teplotou, ale zapomínáte na zásuvku pro dávkování pracího prášku? Aby se v ní neusazovaly zbytky pracího prášku, gelu, aviváže a dalších přípravků na praní prádla, po každém praní ji vyjměte a pečlivě omyjte. Vodního kamene se zbavíte snadno s pomocí běžného přípravku na mytí nádobí, ale použít můžete také kombinaci horké vody a octa. Pokud se na zásuvce nacházejí špatně dostupná místa, použijte k jejich čištění zubní kartáček.
Pečujte o svou pračku a vyvarujte se nejčastějších chyb, jichž se lidé při jejím používání dopouštějí. Pravidelně ji čistěte, vždy ji naplňte prádlem tak, aby mezi bubnem a prádlem zůstala mezírka, pečlivě si nastudujte návod k použití a nezapomeňte po každém praní nechat dvířka otevřená, aby se v pračce netvořily plísně.
Zdroj textu: www.southernliving.com, www.which.co.uk
Zdroj foto: www.freepik.com