Sezóna třešní je sice krátká, když se jich ale urodí hodně, může vás potrápit otázka, co s nimi. Mít každý den bublaninu, i když výbornou, rychle omrzí. A zavařit všechny do kompotů by byla škoda. Z třešní se dají udělat i jiné dobroty.
Třešně jsou nejen dobré, ale také zdravé. Jsou zdrojem draslíku, jódu a vápníku, navíc obsahují vitamín C. Posilují imunitu, čistí ledviny a upravují trávení.. jen pozor: na syrové třešně nepijte vodu – cukry v nich obsažené začnou hned kvasit a můžou způsobit bolestivé křeče v břiše. A co si z úrody třešní připravit na zimu? Zkuste marmeládu, omáčku k masu i na moučníky a moc dobrý třešňový likér.
Recept na třešňovou marmeládu
Nejprve si třešně vypeckujte, potom je zvažte a podle váhy upravte následující recept na marmeládu:
Na 1 kilogram vypeckovaných třešní potřebujete:
- 500 g želírovacího cukru
- 150 ml vody
- 3 lžíce citronové šťávy
- 4 lžíce rumu
Třešně nasypejte do většího hrnce, zalijte vodou a vařte je za občasného promíchání asi 15 minut, dokud nezměknou. Potom přidejte cukr, rum a šťávu z citronu a opět přiveďte k varu. Vařte opět 15 minut, tentokrát ale míchejte častěji, aby se cukr nepřipaloval. Marmeláda je hotová, když se třešně úplně rozpadají. Ještě horkou marmeládu nalijte do sterilizovaných skleniček a otočte dnem vzhůru, aby se zatáhla víčka.
Třešňová omáčka k masu, sýrům i na moučníky
Třešně mají po tepelné úpravě poměrně nevýraznou chuť, proto se k nim přidává růné koření nebo jiná dochucovadla. Nejčastěji se k třešním přidává vanilka nebo skořice, výborně je doplní rum či brandy. Na omáčku použijeme trošku skořice a hlavně červené víno, které dodá omáčce zajímavou příchuť. Potřebujete:
- 1 kg vypeckovaných třešní
- 350 ml červeného vína
- 120 g cukru (můžete použít želírovací, pak vynechte škrob)
- 2 lžičky potravinářského škrobu (Solamyl, Meizena a pod.)
- asi ½ lžičky skořice
Červené víno s cukrem uveďte do varu a přisypejte vypeckované a drobněji pokrájené třešně. Přiveďte k varu a nechte asi 5 minut probublávat. V trošce vody si rozmíchejte škrob a přidejte do třešní. Vařte cca 2 minuty a odstavte. Ještě teplé přelijte do skleniček a dobře uzavřete.
Třešňový likér
Griotku z višní dělá skoro každý, vy zkuste jemný likér z třešní. Co budete potřebovat?
- asi 2 litry hodně zralých třešní (můžete je vypeckovat, ale není to nutné)
- 500 g cukru
- 1 l rumu (může být vodka, ale rum dodá likéru lepší chuť)
- koření podle chuti (hřebíček, celá skořice, badyán, apod. – ale nemusí být)
Postup:
Do velké zavařovací sklenice nasypejte třešně, přidejte k nim cukr a rum. Pokud chcete likér okořenit, přidejte i zvolené koření. Uzavřete a na světlém místě nechte likér uzrát po dobu asi 1 měsíce. Potom likér přeceďte do lahví, ty uzavřete a uchovávejte naopak v temnu a chladu. “Opilé” třešně využijete do moučníků nebo k přímé konzumaci.
Všechno vypadá moc chutně, ale bohužel mám alergii na třešně
vsak na tresne nemuzete mit alergii