Letošní zima se určitě zapíše do historie a nebude to kvůli teplotám ani sněhu. Na vině jsou rekordní ceny za plyn a elektřinu. Abyste nemuseli čekat, jaký účet za teplo vám přijde, přejděte na vytápění, které je levnější. Začněte topit dřevem nebo dřevními peletami.
Vytápění pevnými palivy vždy představovalo ten nejdostupnější způsob, jak mít doma hezky teplo. Topení dřevem je ekologické řešení, která má navíc mnohostranné použití. Dřevo můžete použít v krbu, kamnech i kotli připojeném na radiátory, které vytopí celý dům.
V posledních letech stoupá také obliba pelet a automatické peletové kotle si instalují majitelé domů i větších nemovitostí, jako jsou penziony nebo školy. Jejich výhodou je hlavně téměř bezobslužný provoz.
Máte na výběr
Mezi dřevem a peletami je zásadní rozdíl v přípravě a manipulaci. Palivové dřevo je vždycky potřeba nařezat, nechat pečlivě vyschnout a poté naštípat na menší polínka. Do krbu se velké kusy nevejdou, ale kotel můžete naplnit i delšími kusy dřeva. V každém případě musíte počítat s manuálním přikládáním paliva, aby oheň nevyhasl. Když se to stane, čeká vás nové ruční roztápění a případně také opětovné vytápění domu, který už stačil vychladnout.
Oproti tomu dřevěné pelety jsou už z výroby připravené k okamžitému použití. Všechny lisované válečky mají stejnou velikost a optimální vlhkost. Pelety si můžete domů přivézt jednoduše v 15kilových pytlích nebo si objednat volně sypané. Největší kouzlo pelet je, že v kombinaci s automatickým kotlem vám zajistí příjemný komfort bez starostí s přikládáním. Doma budete mít zatopeno na požadovanou teplotu, ale o chod kotle na pelety se prakticky nemusíte starat.
Kotel na pelety pracuje za vás
Jakmile naplníte násypku kotle peletami, máte topení na tři až pět dnů vyřešené. „Náš automatický kotel Biopel můžete zapnout i na dálku. Díky patroně se zapálí plamen a poté kotel plynule dodává do ohně potřebné množství paliva,“ vysvětluje Roman Boczek z firmy OPOP, které vyrábí kotle na tuhá paliva ve Valašském Meziříčí už přes 60 let.
Jednoduše můžete nastavovat a také měnit teplotu. Kotel se ovládá prostřednictvím dotykového displeje, přes pokojové termostaty nebo můžete využít aplikaci a ovládat vytápění odkudkoli z mobilu. Vzdálený přístup oceníte, pokud často cestujete nebo se vracíte domů pozdě večer. Po návratu vás vždycky přivítá příjemná teplota v domě. Ke kotli můžete připojit také čidlo venkovní teploty, a tak bude automaticky reagovat na výkyvy počasí.
Dřevo je jistota
Také moderní kotel na dřevo vás může překvapit řadou užitečných „vychytávek“, které usnadní jeho obsluhu. Abyste si ušetřili zbytečné cesty do kotelny, můžete se řídit podle signalizace dohořívajícího paliva. „Kotel od OPOP vás upozorní, kdy je vhodné přiložit další dávku dřeva. Notifikaci uvidíte na přehledném displeji kotle a také může pípnout na váš mobilní telefon,“ vyjmenovává výhody Roman Boczek. V aplikaci můžete sledovat nastavenou teplotu a další parametry vytápění.
Delší intervaly mezi nutným přidáním paliva zajistí vysoká účinnost kotle a velká násypná šachta, která pojme velké množství dřeva. Přes noc můžete využít takzvaný stáložář, který udržuje žhavou vrstvu po dlouhé hodiny.
Podle vašeho životního stylu
Díky široké nabídce kotlů na biomasu si můžete vybírat, zda dáte přednost automatickému nebo manuálnímu provozu. Při topení dřevem ušetříte za palivo, ale budete muset pravidelně přidávat ruku k dílu. Automatický kotel na pelety vás ručního přikládání zbaví, ale za cenu vyšších nákladů na palivo než u dřeva. V obou případech budete mít účet za topnou sezónu pod kontrolou a zásobu paliva pěkně pod svojí střechou.
Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, OPOP