Chybí vám již práce v zahradě? Přinášíme vám seznam činností, kterým je dobré se věnovat v lednu.
Řez a kontrola stromů a keřů
Hned ze začátku nového roku se můžete ve své zahradě věnovat stromům a keřům. Ovocné stromy, zejména jabloně a hrušně, je skvělé prořezat a odstranit z nich zničené větve. Péči můžete poskytnout také některým druhům peckovin, ale pouze v případě, že venkovní teploty neklesají hluboko pod nulu. Ostatní stromy a keře zkontrolujte a místa, která jsou okousaná od zvěře, dobře schovejte a ochraňte před dalším okusováním. V případě, že některý den se budou teploty vzduchu pohybovat nad nulou, můžete provést také preventivní postřik proti škůdcům, kteří mohou na stromech a v keřích přezimovat. Tak se jich definitivně zbavíte a na jaře nebudete překvapeni jejich přítomností.
Zbavujte se pravidelně sněhu
Bydlíte v oblasti, která je typická závějemi sněhu? Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stromy, keře a záhony a sníh, který by mohl nadělat škody, odstraňte. Stačí, když z větví stromů budete sníh opatrně sklepávat, a ony v pořádku přežijí do jara.
Nejvyšší čas na koupi semínek
Máte už ponětí o tom, co budete v novém roce pěstovat ve své zahradě? Právě leden je ideálním měsícem k vymyšlení plánu sadby a koupi všech semínek. Jakmile totiž nastane doba na jejich vysazení, budete připraveni a nebudete muset čekat na jejich dodání. V lednu je navíc výběr semen v obchodech největší, a proto toho využijte a nakupte si skutečně všechna, která budete potřebovat. Jestli máte k dispozici skleník nebo volný okenní parapet, můžete si dokonce předpěstovat některé druhy rostlin a zasadit je již v lednu.
Zkontrolujte své zahradní náčiní
Kromě plánu sadby věnujte čas také kontrole zahradního náčiní. V jakém stavu jsou vaše zahradní rukavice, klekací podložka, stolička, motyka a další nástroje? Pokud některé položky ze seznamu potřebují vyměnit, kupte si je s předstihem. Tak se budete moci hned na jaře pustit do péče o zahradu a nebude vám chybět žádné nezbytné vybavení.
Lednové činnosti ve skleníku
Během ledna se nevyhnete ani kontrole skleníku. Využijte toho, že práce v zahradě je málo a vrhněte se do úklidu skleníku. Staré, rozbité a nepoužívané květináče a další předměty vyhoďte a také zkontrolujte, zda se u rostlin neobjevili škůdci. Je-li skleník pokrytý vrstvou sněhu a ledu, opatrně ho odstraňte, aby nedošlo k jeho poškození.
Krmte ptáky
Ne všichni ptáci odlétají na zimu do teplých krajin, a proto můžete svou zahradu během zimy proměnit v jejich krmítko. Na větve stromů můžete zavěsit tukové koule a k blízkosti oken pověsit krmítko a z pohodlí domova sledovat ptáčky, kteří se k němu slétají.
Pečujte o zahradní jezírko
Máte v zahrádce dekorativní jezírko, do kterého jste si nechali nasadit ryby? Po celou zimu je pravidelně kontrolujte a jakmile se hladina jezírka pokryjte souvislou vrstvou ledu, nezapomeňte do ní udělat díru. Pokud chcete mít jistotu, že hladina jezírka nebude vůbec zamrzat, používejte plovák, čerpadlo či topítko.
Sklízejte zimní zeleninu
Přestože většinu odrůd zeleniny začnete sklízet od léta do podzimu, některé druhy se dají sklízet také během zimy. Příkladem takovéto zimní zeleniny je například kapusta, zimní zelí, mangold, pórek a kadeřávek. Tyto druhy zeleniny pravidelně sklízejte a využívejte je v kuchyni.
Zlikvidujte vánoční stromeček
Nedáte dopustit na živé vánoční stromečky a každoročně si svůj domov zdobíte živou jedličkou, smrčkem nebo borovicí? Jakmile vám začne strom vlivem teplého vzduchu v domácnosti opadávat, nevyhazujte ho do popelnice, ale s pomocí zahradního drtiče ho proměňte na štěpky a ty následně přidejte na kompost. Nemáte-li po ruce zahradní drtič, můžete vánoční strom proměnit s pomocí sekery v polena, která vám poslouží jako topivo do vašeho krbu.
Zkontrolujte zakrytí rostlin
Mnoho rostlin je náchylných k poškození mrazem, a proto je nutné je ke konci podzimu pečlivě zabalit a schovat před mrazíky. I přesto, že jste je skutečně dobře ukryli, není na škodu je pravidelně kontrolovat a ujišťovat se o tom, že se k nim mráz ani sníh nedostaly.
Pečujte o svůj trávník
Dáváte si záležet na vzhledu svého trávníku? Snažte se i v zimě chodit výhradně po zahradních chodníčcích. Díky tomu si nepošlapete zbytečně trávník a na jaře nebudete mít s jeho údržbou tolik práce.
Pokud se do péče o svou zahradu pustíte hned v lednu, pojistíte si tím krásnou a zahradu a bohatou úrodu po celý následující rok.
Zdroj textu: www.gardenersworld.com, www.thompson-morgan.com
Zdroj foto: www.freepik.com