Zima je pomalu za dveřmi a pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas ostříhat některé trvalky. Které z nich vyžadují sestřih před zimou?
Nezbytný střih trvalek podpoří jejich zdravý růst v příštím roce
Než definitivně zazimujete zahradu, ujistěte se, že jste na žádnou trvalku nezapomněli. Když je ještě před zimou ostříháte, odmění se vám v příštím roce rychlým růstem a nádhernými květy. Které trvalky vyžadují podzimní zastřihnutí?
Pivoňky
Chcete se příští rok radovat z nádherných a bohatých květů pivoněk, které provoní celou vaši zahradu a budou vypadat nádherně také ve váze? Nezapomeňte je před příchodem zimy zastřihnout. Proč? Listy pivoněk mohou snadno podlehnout plísním a houbovým chorobám.
Kosatce
Zdobí vaši zahradu pestrobarevné květy kosatců? Také ty se nevyhnou podzimnímu střihu. Zbavte se zejména těch listů, které vykazují známky poškození, napadení a stáří. Cílem je, aby přezimovaly pouze zdravé části rostliny. Tím snížíte riziko vzniku houbových infekcí.
Šalvěj
Ani bylinkám se nevyhýbají nejrůznější choroby a skvělým příkladem toho je šalvěj. Vonné listy této trvalky vám přijdou vhod při rýmě a nachlazení, ale skvěle se hodí také do různých pokrmů. Schválně si někdy zkuste připravit paštiku, nádivku nebo třeba rizoto se šalvějí. Aby šalvěj nepodlehla nějaké chorobě, je nutné již před zimou zastřihnout.
Hortenzie
Nepřehlédnutelnou ozdobou mnoha českých zahrad jsou majestátní hortenzie. Jejich obří květy tvoří nádhernou kytici ve váze a skvěle vypadají také usušené. Květy hortenzií se před příchodem zimy zpravidla odstraňují, ale u některých odrůd je možné udělat výjimku a květy hortenzií ponechat i přes zimu. Odrůdy hortenzií, kterým lze květy ponechat i přes zimu, se tak při minimální sněhové nadílce stávají zimní ozdobou zahrady.
Chryzantémy
Obrovské kytice chryzantém zdobí zahrádky i hřbitovy v podzimním období a narušují tak jinak ponuré podzimní dny. S příchodem prvních mrazíků je ale vhodné květy ostříhat a ponechat rostlinám pouze listy. Ty totiž využívají k tomu, aby s pomocí slunečních paprsků vytvářely nové kořeny, což v příštím roce rozhodně oceníte.
Denivky
Nachází se ve vaší zahradě denivky, tedy denní lilie? Nezapomeňte popadnout nůžky a během podzimu odstřihnout odkvetlé květy i samotné listy. Denivky díky tomu snáze přezimují a v příštím roce vás odmění záplavou svých nádherných květů.
Řimbaba obecná
Drobnokvětá trvalka nesoucí název řimbaba obecná připomíná svým vzhledem sedmikrásku a je pro ni typická omamná vůně. V bylinkářství se využívá k přípravě tinktur, které podporují normální činnost oběhové soustavy. Nejlépe se jim daří v dobře propustné půdě, naopak příliš vlhká je pro ně zcela nevhodná, neboť hrozí zahnívání kořenů. Jakmile řimbaba překoná první mrazík, zhnědne. Proto je dobré se na podzim zbavit všech uschlých listů a těšit se na příští rok, kdy se opět vrátí v celé své kráse.
Floxy (Plaménky)
Někdo jim říká floxy, pro jiné je známější pod označením plamének. Řeč je ale stále o téže rostlině, která pochází ze Severní Ameriky a dokáže krásně rozsvítit každou zahradu. I přes svou pověst odolných rostlin jsou floxy náchylné k padlí. Spolehlivou prevencí je tak důkladné ostříhání listů před příchodem zimy. Plaménky tak budou mít možnost si odpočinout a příští rok se opět vrátí v plné kráse.
Lilie
Ani lilie se podzimnímu řezu nevyhnou. Listy, které je vhodné zastřihnout, poznáte podle toho, že změní svou barvu ze zelené na žlutou nebo červenou. Květů se zbavujte ihned po odkvětu tak, že s pomocí nůžek odstraníte lodyhu těsně nad zemí.
Hosty (Bohyšky)
Dobře známé z českých zahrádek jsou také hosty, kterým se lidově říká bohyšky. Oblíbily si je již naše babičky a v srdcích zahrádkářů i majitelů domů stále mají své čestné místo. Těmto okrasným rostlinám se dobře daří ve stínu a snadno skryjí každou nedokonalost v zahradě. S příchodem podzimu jejich listy začnou vadnout a zežloutnou. Právě to je ten správný okamžik, kdy byste měli popadnout nůžky a rostliny pečlivě zastřihnout. Tím předejdete tomu, že by se jejich listy mohli stát zimovištěm slimáků a dalších škůdců, kteří by se na jaře s chutí pustili do vaší zahrádky.
Topolovky (Slézové růže)
Dobře známou rostlinou z českých zahrádek jsou také topolovky, někdy nazývané slézové růže, protože jsou příbuzné slézu. Nejlépe se jim daří na stanovištích v blízkosti střech či plotu, protože rostou do výšky a jejich květenství je nepřehlédnutelné. Čím dříve se topolovka po odkvětu zastřihne, tím vyšší šanci má na úspěšné přezimování.
Nezapomeňte před nástupem zimy ostříhat trvalky, které jsou náchylné k chorobám a také ty, které díky řezu následující rok zesílí a odmění vás dvojnásobným počtem květů.
Zdroj textu: www.thespruce.com, www.familyhandyman.com
Zdroj foto: www.freepik.com