close

Osvojte si několik návyků a váš domov bude téměř bez prachu

prach

Máte pocit, že se vám doma neustále práší, ale nevíte, jak s prachem zatočit? Osvojte si následující návyky a uvidíte, že prach už nebude problém.

Zapněte čističku vzduchu

Spolehlivým pomocníkem, jenž vám pomůže eliminovat množství prachu ve vašem domově, je rozhodně čistička vzduchu. Stačí ji jednoduše zapnout a máte hotovo. Čistička vzduchu je vhodná do každé domácnosti, nejen do obydlí, kde jsou alergikové.

Přestaňte doma kouřit

Jestliže si nedokáže odpustit cigarety, snažte se nekouřit u sebe doma. Kromě zažloutlých zdí a záclon tím totiž také přispíváte k tomu, že se u vás doma tvoří více prachových částic. S cigaretou se vždy vydejte na balkon nebo před dům.

Používejte rohožky

Aby se do vašeho domova přineslo méně nepořádku, položte si před vstupní dveře rohožku a při každém návratu domů ji používejte. Zbavíte tím nečistot boty a eliminujete tím nepořádek, jenž si můžete domů zanést. V Česku není obvyklé nosit doma boty, v nichž celý den chodíte venku, což je z pohledu úklidu skvělé. Nošení bot v interiéru totiž zvyšuje výskyt nepořádku a akorát si tím přiděláváte práci při úklidu.

Nezanedbávejte luxování

Snad každý z nás by si přál bydlet v bytě, který vypadá stále skvěle a je téměř bezúdržbový. Když budete pravidelně vysávat, váš domov bude čistý a prach v něm nebude mít místo. Aby bylo luxování účinné, věnujte se mu alespoň jednou týdně. Kromě podlah a koberců nezapomínejte ani na vysávání dalších povrchů – poliček, gauče, židlí a dalších kusů nábytku, kde jsou záhyby a špatně se čistí hadrem či prachovkou.

Praní ložního prádla a bytových textilií

Jak často převlékáte ložní prádlo a perete bytové textilie? Čím častěji budete tyto činnosti provozovat, tím méně prachu se u vás doma bude držet. V posteli se skrývá velké množství roztočů, bakterií a samozřejmě i prachových částic. Nezanedbávejte proto nejen výměnu ložního prádla, ale rovněž úklid pod postelí a vysávání matrací. Při praní ložního prádla se vyplatí volit vyšší teploty, které zabíjí roztoče. Záclony, závěsy, koupelnové předložky a kusové koberečky perte minimálně jednou měsíčně. I ty jsou totiž ohromnými nosiči prachu.

Zbavte se lapačů prachu

Nebaví vás neustálé používání prachovek a úklid domácnosti obecně? Tyto činnosti si usnadníte velkým úklidem. Zbavte se sušených květin, protřiďte svou knihovnu, rozmyslete si, jaké dekorační předměty skutečně potřebujete a co nejvíce věcí uložte do boxů a ukliďte do skříní. Kromě dekoračních předmětů jsou ohromnými lapači prachu také žaluzie, televize, podlahové lišty, pelechy pro zvířecí mazlíčky a radiátory. Kdy naposledy jste například utírali podlahu vzadu za gaučem, prostor za pračkou nebo třeba umělé květiny? Jakmile snížíte počet dekoračních předmětů a nebudete zanedbávat úklid špatně dostupných a často opomíjených míst, uvidíte, že prachu se ve vašem domově skutečně bude vyskytovat mnohem méně.

Jděte na to od stropu

Na závěr musíme zmínit zlaté pravidlo úklidu, jenž zní jednoduše: při úklidu vždy postupujte od stropu směrem k podlaze. Popadněte prachovku a začněte uklízet na těch nejvyšších policích a na závěr popadněte vysavač a zbavte se veškerého prachu, jenž skončil na podlaze.  Mimochodem hodně prachu se víří také při převlékání ložního prádla a sundávání záclon. Tyto dvě textilie v sobě totiž ukrývají množství prachu. Není proto na škodu, když po těchto dvou činnostech místnost vyluxujete.

Věnujte se úklidu pravidelně, minimálně jednou týdně vysávejte, ložní prádlo vyměňujte několikrát do měsíce a zbavte se lapačů prachu, které nepoužíváte a nepotřebujete.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.bhg.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : prach

Komentáře k článku