close
bromeliad-3375200_640

Bromélie, tropické krásky ze Střední a Jižní Ameriky, se v našich podmínkách kupodivu snadno pěstují jako pokojové rostliny. Díky tomu si může i začátečník dopřát ve svém bytě tyto velmi dekorativní květiny v mnoha barevných variantách. 

Bromélie se pěstují pro svá nádherná květenství, ale okrasné mají i listy. Rod bromeliovitých zahrnuje dlouhou řadu druhů, z nichž každý je svým specifickým způsobem krásný. Je to například Vriesea, Guzmania, Ananas, Tillandsia, Billbergia, Cryptanthus, Neoregelia, Rhoeo, Sansevieria a další.

Jak pečovat o bromélie

Když si přinesete bromélii domů, najděte jí světlé místo, ale chraňte ji před přímými slunečními paprsky. Vzhledem k tomu, že pochází z tropických pralesů, má ráda teplo. Proto ji mějte v bytě tam, kde máte teplotu vždy nejméně 20 °C, ideálně v obývacím pokoji nebo v kuchyni. 

Bromélie se zalévá do středu listové růžice, protože jsou to právě listeny, které rostlinu zásobují vodou a živinami ze vzduchu. Zalévat ji můžete zhruba jednou za tři dny odstátou nebo dešťovou vodou. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli mokrý a v žádném případě nesmí stát voda v podmisce. Jestli se v listové růžici drží voda delší dobu, vylijte ji, aby rostlina nezačala uhnívat.

Bromélie po odkvětu hyne

Každého začátečníka v pěstování bromélií to určitě překvapí, ale bromélie po odkvětu uhyne. Možná se to stalo i vám a vy jste rostlinu zklamaně vyhodili. Ale to je chyba. Po čase totiž z této „zdánlivě“ uhynulé rostliny vyrůstají odnože, které jen přesadíte. Hynoucí rostliny proto nevyhazujte, ale trpělivě vyčkejte na zdatné odnože. 

Pro přesazení bromélie je nejvhodnější zemina propustná, obohacena o rašelinu, do níž se přidává například hrubý listový humus, drcená kůra, perlit nebo hrubozrnný písek. Můžete použít i substrát určený pro orchideje. I hnojivo můžete použít to na orchideje, mělo by být bohaté na minerální látky.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

Komentáře k článku