Znáte rakytník? Přezdívá se mu zázračný keř nebo strom. A proč zrovna zázračný? Ukázalo se, že má blahodárný vliv na lidské zdraví, dokáže zvýšit i vaši kondici. Rakytník řešetlákový obsahuje velké množství vitamínu C a spoustu antioxidant. V jeho plodech jsou dále obsaženy peptiny, vzácné eterické oleje a v neposlední řadě také silice.
Dostatek světla
Rakytník vyžaduje především stanoviště s dostatkem světla. V ostatním je spíše nenáročnou ovocnou dřevinou. Vyhovují mu zásadité a dobře propustné půdy. Je plně mrazuvzdorný a vysoce přizpůsobivý – daří se mu jak v sušších, tak i vlhčích oblastech.
Dvoudomá rostlina – samičí a samčí rostliny
Rakytník řešetlákový se řadí mezi dvoudomé rostliny. Ke svému plodu, který se vytváří na samičích rostlinách, potřebuje opylení ze samčí rostliny. Ideální poměr co četnosti samičích a samčích rostlin se uvádí zhruba 1:6. Přenos pylu probíhá prostřednictvím větru.
Množení oddělky, hřížením nebo řízkováním
Rakytník lze množit buď hřížením, oddělky nebo řízkováním. Při řízkování je zapotřebí vybírat řízky z mladých, dosud nezdřevnatěných částí rostlin. Tyto oddělky je potřeba nejprve vložit do sterilního substrátu. Nejvhodnější dobou pro rozmnožování rakytníku je červen nebo červenec – období, kdy je relativně teplo a vlhko. Osvědčuje se také roubování klasickou kopulací – na jednoleté výhony dvouletých semenáčků.
Odolný keř nebo strom
Rakytník se pěstuje buď jako keř nebo jako menší strom. Jedná se o velice nenáročnou ovocnou rostlinu, později dřevinu, která se dožívá až sta roků. Rakytník není nutno jakkoliv přihnojovat nebo ošetřovat, stačí občasná zálivka v sušším období roku. Je nenáchylný na nemoci a na škůdce, občas je však napaden mšicemi.
Sází se dvouleté sazeničky, aby se lépe uchytily, tak se doporučují vysazovat i s balem. Rostliny začínají plodit až v průběhu třetího nebo čtvrtého roku. Plody se potom sklízí v srpnu a začátkem září – jsou velice zdravé!