Podlahy patří mezi nejviditelnější prvky interiérového prostoru a do velké míry ovlivňují jak vzhled, tak komfort bydlení. Pokud jste se odhodlali k rozsáhlejší rekonstrukci bytu, začněte právě od podlah, jejichž oprava nebo obměna vám zabere nejvíc času a úsilí. Přečtěte si, na co se při rekonstrukci podlah v bytě zaměřit a pro jaký typ materiálu se rozhodnout.
Odstraňte starou podlahu a obnovte podklad
Rekonstrukce podlah v bytě vždy začíná odstraněním staré podlahové krytiny. Lino, koberce, poškozené nebo zastaralé dlaždice či nevzhledná plovoučka musí pryč. Poté, co úspěšně zlikvidujete starou podlahovou krytinu, vás čeká oprava či obnova podkladové vrstvy. V některých případech může být podklad v pořádku, jindy si žádá rozsáhlejší rekonstrukci, a to zejména u velmi starých bytů.
Pokud jsou původní betonové podlahy nerovné, čeká vás proces nivelace, který povrch vyrovná a opraví drobné vady. Betonovou podlahu důkladně očistěte, vysajte a aplikujte penetraci, aby se nivelační stěrka do betonu moc nevsakovala. Řídká nivelace se lije na očištěnou betonovou podlahu nejčastěji od rohu pokoje směrem ke dveřím. Po nalití, vyhlazení, odvzdušnění a zaschnutí bude podlaha připravená na pokládku nové krytiny.
Každý materiál má svá specifika. Vyberte ten nejvhodnější
Zamyslete se, co od nové podlahy očekáváte a jaké vlastnosti vyžadujete. Například vinylové podlahy odolají vodě i vlhkosti, na druhé straně však vyžadují pokládku na velmi rovnou podlahu a po nějaké době mohou blednou a ztrácet svou barevnost. Vedle nich vynikají laminátové podlahy stálobarevností, ale při kontaktu s vodou nebo vlhkostí mohou nabobtnat a nenávratně se poškodit.
Před volbou konkrétního materiálu se seznamte s výhodami a nevýhodami všech podlah – vinylových, laminátových, korkových, dřevěných a mnoha dalších. Vyberte takovou podlahovou krytinu, která bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům.
Keramické dlažby mají pevné místo nejen v koupelnách
Zejména v koupelnách a na toaletách se nejčastěji používají keramické dlažby, které vynikají odolností, snadnou údržbou a honosným vzhledem. Provozovatel e-shopu StoneGallery.cz a odborník na obklady a dlažby Robert Adam však upozorňuje, že dlažby z keramiky nebo kamene se stále častěji využívají i v dalších interiérových prostorách. Díky kvalitním imitacím a skvělým vlastnostem zákazníci často sáhnout po dlažbách třeba i do kuchyně, jídelny, obývacího pokoje nebo ložnice. V posledních letech roste obliba dlažeb s dekorem dřeva, kamene či betonu. Uživatelé oceňují snadnou údržbu, odolnost či dobré vedení tepla v kombinaci s podlahovým vytápěním.
Někdy je těžké vybrat obklady a dlažby tak, aby do daného prostoru zapadly. Proto je dobré spolupracovat s architektem nebo designérem, který vaše představy usměrní a pomůže při výběru vhodného odstínu nebo dekoru. Pokud odborníka na interiéry neoslovíte, řiďte se pravidly interiérové architektky Báry Baštové ze studia inlab: „Zaprvé vše zjednodušte, nekombinujte více druhů ani velikostí obkladů a dlažeb. Zadruhé obkládejte vždy celé plochy, nejen jejich části. A zatřetí volte pokud možnost nadčasové kusy, které se neokoukají ani po letech, raději se vyhněte výrazným trendům, které za pár let budou z módy“.
Výměna podlah je jednou z nejdůležitějších kroků při rekonstrukci bytu. Nepodceňujte přípravu podkladu a výběr konkrétního materiálu. Pokud se rozhodnete správně, bude vám podlaha dobře sloužit řadu let.