Mnoho domů, jak novějších, tak i těch starších, má tzv. zelené obložení, což jsou zelené fasády neboli dům obrostlý popínavými rostlinami. Ovšem stále jsou majitelé domů, kteří by si ten svůj příbytek nenechali porůst, protože je provázejí často mýty a polopravdy. Jeden z těch nejčastěji vyslovovaných mýtů, je, že se v tom drží brouci či to ničí omítku. Není to pravda, protože taková zelená fasáda nahrazuje parky ve městech, omezuje množství prachu a nežádoucích plynů a navíc filtruje a zvlhčuje vzduch. Je zajímavé, že taková živá fasáda dokáže nahradit i zateplení domu. Tím pádem ušetří tepelnou energii čili i peníze a v létě pro změnu brání přehřívání obydlí.
Řiďte se sami sebou, ale i osvědčenými radami
Ovšem má to i svá pravidla, aby se to neobrátilo proti vám. Na severní stranu, která je obvykle bez slunce dávejte neopadavé rostliny. Na stranu jižní zase dávejte rostliny, které jsou přes zimu opadavé. Tyto rostliny zcela jistě neničí omítku. Pokud jste úpravám domu věnovali dost času před tím, než jste si pořídili zelený porost, tak omítku to nenaruší v žádném případě. Pokud na dům hodně prší, tak popínavé rostliny mu zabrání, aby bičoval stěny domu. Je nesmysl, že se vám do domu kvůli této zeleni dostanou například mravenci, protože ti, když budou chtít, vylezou tam i bez toho.
Jednou z posledních takových moderních věcí je tzv. gobelín či obrazce, které jsou tvořeny rostlinami různých tvarů. Nemusí to být zrovna břečťan, který se pne po zdech domu. S takovým typem fasády, jako je zmíněný gobelín či obrazce byste si měli zavolat odborníka. Ten poradí celkově, jak všechno ukotvit, případně i s péčí o rostliny. Nejčastěji používané jsou samopnoucí popínavé dřeviny. Dále tu máme dřeviny, které potřebují oporu. Mohou se vysadit i do záhonu nebo do nádoby umístěné u domu. Nejsložitější je postup, kdy se rostliny sázejí přímo truhlíků či žlábků, které se vytvoří na speciálních samonosných konstrukcích a ty se instalují přímo na stěnu v exteriéru či interiéru.