Velká úroda rybízu nás každý rok nakonec přivede i k zavařování, konkrétně k přípravě domácí marmelády. Děti mají sice mnohem raději jahodovou, pikantní chuť rybízové marmelády se ale hodí při přípravě moučníků. Například linecké cukroví je nejlepší právě s rybízovou zavařeninou.
Rybíz je v horkých letních dnech velmi osvěžující, z jednoho keře je ovšem obvykle tolik plodů, že se často nedají sníst ihned a je dobré je zpracovat. Nejčastěji se z něj připravuje marmeláda, ať už jednodruhová nebo ve směsi s dalším ovocem. Výhodou rybízu je totiž jeho výborná želírovací schopnost, takže z něj můžete připravit marmeládu nebo džem bez přídavku želírovacího prostředku.
Když máte doma odšťavňovač
Jestliže můžete z rybízu vylisovat pouze šťávu, je případa džemu velice snadná, nemusíte totiž z drobných hroznů otrhávat jednotlivé bobule, ale můžete rybíz prohnat lisem i se stopkami. Na jeden litr šťávy pak budete potřebovat asi 600 gramů cukru.
Postup:
Dejte si rybízovou šťávu na kamna zahřát, ale nevařte ji. Pěnu, která se vytvoří na povrchu, pečlivě sbírejte. Potom přidávejte cukr, vždy po částech – když se rozvaří, přidejte další. Marmeládu zahřívejte na mírném ohni asi 10 minut, pak udělejte zkoušku tuhosti. Na talířek kápněte trochu směsi a nechte vystydnout, jestliže ztuhne, směs nalijte do vypláchnutých sklenic a pečlivě uzavřete.
Marmeláda z celých plodů
Nevadí, když nemáte odšťavňovač, naše babičky ho také neměly. I tak si připravíte marmeládu, stačí jen bobule pečlivě otrhat ze stopek, propláchnout pod vodou a dát do hrnce pomalu na mírném ohni rozvařit. Nemusíte ani podlévat, jen si hlídejte, ať se ovoce nepřipaluje.
Ve chvíli, kdy bobule změknou a povolí (asi po 10 minutách), propasírujte je přes husté síto. Vzniklou dřeň vraťte do hrnce a zasypejte cukrem ve stejném poměru, jako když vaříte marmeládu ze šťávy. Ještě horkou zavařeninu opět nalijte do skleniček, uzavřete a nehte zatáhnout víčka. Nenechte se zmást, pokud je marmeláda řidší, během 1 – 2 dní ztuhne.