Toužíte po hustém živém plotu, který vám přinese trošku soukromí? Vyzkoušejte naše rady a typy při nákupu, sadbě i následné péči. Vybírat můžete ze dvou základních typů, které se obecně dělí na stále zelené a listnaté. Mezi stále zelené živé ploty patří thuje, které vyžadují kvalitní čistou půdu, s dostatečnou vláhou a sluncem. Nejčastěji vyhledávaným typem thují je smaragdovka, která je rychle rostoucí a jednoduchá na zastřihávání. Některé thuje vyžadují náročnou péči a proto se o jejich nákupu poraďte nejprve s odborníkem.
Další stále zelené živé ploty můžeme vysadit z cypřiše a jalovce. Oba zmiňované druhy rostou spíše do kuželovitého tvaru a díky své přirozené hustotě nemusí být sázeny příliš blízko sebe. Živý plot z jalovce sázejte spíše do nižších živých plotů. Dáváte-li přednost listnatým plotům, které budou hýřit barvami, poohlédněte se po habru, skalníku, buku lesním, nebo třeba mochně dřevité či hlohu. U nás nejrozšířenější rostlinou určenou pro živý plot je tzv. ptačí zob, který dorůstá výšky 3 metry a potřebuje kvalitní půdu i dostatek světla. Bílou barvou vás zajisté uchvátí pustoryl, neboli jasmín, který má příjemnou aromatickou vůni. Růžově kvetoucí tavolník dorůstá do výšky jednoho metru a hodí se mimo živý plot také na předělení zahrady. Není příliš hustý, za to jej ale nemusíte stříhat. Potřebuje ovšem dostatek vláhy. Také oblíbený dřišťál má zelené listy, které na zimu opadají. Pokud nemáte příliš kvalitní půdu nebo dostatek času na péči o něj, bude tento živý plot ideálním řešením.
Při sadbě vyberte správné místo, kam živý plot zasadit. Myslete také na zimní období, kdy ze střechy padá sníh a živý plot by se nám mohl polámat. Nezapomínejte několikrát ročně rostliny hnojit a během suchého období častěji zalévat. Obecně platí, že pravidelným zastřiháváním bude plot hustější, barvy sytější a rostliny zdravější. Přemýšlejte také o nákupu několika rostlinek navíc, které můžete zasadit dočasně na vhodné místo a pokud by došlo k úhynu některé rostliny v plotu, můžete ji lehce nahradit.