close
obrázek_2022-10-14_090438631

Svíčky jsou skvělým doplňkem interiéru. Vybírat můžete z různých vůní i designů. Mohlo by se zdát, že zapálit svíčku je banalita. Ovšem pokud chcete, aby vám dlouho vydržela, je důležitá znát pár tipů, jak svíčku nechat správně hořet.

Horní vrstva

Způsob, jakým svíčku zapálíte poprvé, určí, jak se svíčka bude chovat nadále. Lze totiž říci, že svíčka má určitou paměť pokaždé, když hoří. Abyste svou svíčku spálili stejně, je třeba ji napoprvé nechat hořet tak dlouho, aby se vrchní vrstva vosku celá roztavila – až po obvod nádoby. Pokud ji sfouknete předčasně, když horní vrstva vosku není roztavená, vznikne takzvaný paměťový prstenec. Jakmile svíčku zapálíte další den, vosk se bude tavit pouze v tomto prstenci. Nevyužijete tak celou svíčku, což je škoda.

Obecně lze říci, že pokud má nádoba průměr zhruba 2,5 centimetru, bude trvat jednu hodinu, než se vosk roztaví až k okraji. Dle toho lze snadno odhadnout, kolik času budete potřebovat při prvním zapálení svíčky. Ideální roztavení vosku je důležité, aby nevznikl tunelový efekt – roztaví se pouze malá část svíčky uprostřed.

Uhašení svíčky

Při uhašení svíčky nad tím často ani moc nepřemýšlíme a plamínek jednoduše sfoukneme. To však není ideální způsob, jak svíčku uhasit. Místnost se akorát naplní nepříjemným kouřem a v tom horším případě vám i do obličeje stříkne horký vosk.

Svíčku můžete uhasit ponořením knotu do horkého vosku. Ovšem když ji budete chtít příště znovu zapálit, bude to obtížné. Proto je nejlepší využívat speciální zhášedlo na svíčky. Knot tak bude stále dostupný.

Zastřihovač knotu

Jakmile se naučíte svíčku správně uhasit, máte z poloviny vyhráno. Je však důležité také myslet na to, že knot je třeba před dalším zapálením svíčky zastřihnou. Zastřihovač se používá k udržení čistého a rovnoměrného hoření po celou dobu životnosti vaší svíčky. Zastřihovač se používá jako běžné nůžky, akorát je zahnutý a dosáhne tak i na dno nádoby svíčky. Knot by po zastřižení měl mít pouze pár milimetrů.

Pokud nepoužíváte zastřihovač, dochází k hromadění uhlíku. Po zapálení se pak uvolňují saze do vzduchu a vytváří se černé kroužky na okraji nádoby se svíčkou.

Až na dno

Ačkoliv je lákavé užít si veškerý čas, který svíčka nabízí, neměli byste vosk nechat dohořet až na dno. Svíčku byste měli přestat pálit, jakmile na dně zbývá pár milimetrů až jeden centimetr vosku. Zabráníte tak přehřátí nádoby na svíčku, které může být nebezpečné.

Další využití nádoby

I když svíčku nespálíte až na dno, není třeba nádobu hned vyhazovat. Ta totiž najde využití pro skladování různých věcí. Stačí do nádoby nalít horkou vodu, vosk vyplave nahoru. Jde o nejjednodušší variantu.

Případně můžete nechat vosk rozehřát v troubě. Budete potřebovat plech, pečicí papír či alobal. Umístěte svíčku na plech vzhůru nohama. Plech pak vložte do troubo a počkejte zhruba 15 minut, než vosk vyteče na podložku. Po vyndání odeberte sklenici, čímž se zbavíte zbylého vosku, který zůstane na plechu.

Pro čištění nádoby od svíčky můžete využít i fén. Jde o poměrně pomalý proces, ovšem pomůže vám roztopit vosk. Jakmile je vosk změklý, stačí ho například příborovým nožem vyškrábnout z nádoby.

Jakmile je nádoba čistá, můžete ji kreativně využít. Třeba pro skladování psacích potřeb, různých doplňků a mnoho dalšího. Případně si v nádobě můžete vyrobit novou svíčku – pokud posbíráte více zbytků vosku, či si můžete koupit nový vosk a přidat své oblíbené aroma.

Pálení svíčky není žádná věda, ovšem hodí se znát pár tipů. Díky tomu vydrží svíčka hořet dlouho, abyste si ji mohli užít naplno. Myslete i na recyklaci a neváhejte nádobu svíčky využít při dalších příležitostech.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dekorace

Komentáře k článku