V dnešní době může přijít vhod doslova každá stokoruna. Proč se tedy nesnažit šetřit i na vodě? Poradíme vám, jakým způsobem toho můžete docílit. A nebojte se, není to zase tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát – nebude vám to stát ani přílišné omezování.
1. Využívejte myčku na nádobí
Při mytí nádobí se dnes rozhodně vyplatí využívat myčku. Nejen, že díky ní budete mít daleko méně práce, ale nakonec i ušetříte. Moderní myčky totiž spotřebují při jednom cyklu jen okolo 15 litrů vody a to je rozhodně daleko méně, než kdybyste myli nádobí ručně.
2. Splachování WC se dvěma intenzitami
Ušetřit se dá i na splachování. Ne snad, že byste záchod splachovali jen občas, ale vyplatí se pořídit záchod se dvěma intenzitami splachování. Uvidíte, že i toto bude na konečném vyúčtování vidět.
3. Upřednostnění sprchování před koupáním
Pokud upřednostníte sprchování před koupáním, můžete počítat také s patřičnou úsporou spotřeby vody. Průzkumy ukazují, že při průměrném sprchování je spotřebováno asi 60 litrů vody, zatímco u koupání je to hned jednou tolik, to je podstatný rozdíl.
4. Výměna staré pračky
Praní je činnost, bez které se neobejdeme a co si budeme říkat, spotřebuje opravdu hodně vody. Problém je především u starých praček. Jste-li i vy majitelem staršího zařízení, možná je ten správný čas popřemýšlet o nové pračce. Na první pohled se může zdát investice příliš vysoká, ale stoprocentně se vyplatí.
Budete-li se snažit s vodou šetřit, můžete ročně ušetřit třeba i tisíc korun. Začněte u maličkostí, důležité je nic nepodcenit. Takže splachování záchodu s různým stupněm intenzity, mytí v myčce či třeba upřednostňování sprchování může být cesta tím správným směrem! Na ročním vyúčtování se to zajisté promítne a s takto našetřenými penězi si určitě poradíte, přijdou vhod k nejrůznějším účelům.