Sníte o dokonalé zahradě pokryté zelení a pestrobarevnými květy, ale stále se vám to nedaří? Možná se dopouštíte některé z následujících chyb.
Přelévání rostlin
Dopřáváte svým rostlinám v zahradě častější zálivku než potřebují? Rostlinám tím neprospíváte, ale naopak škodíte. To, že jste jim dopřáli více vody, než skutečně potřebují, poznáte podle žloutnutí listů, plísní a také podle nepříjemného zápachu. Pokud zálivku včas neomezíte, riskujete tím úhyn rostlin, neboť jim mohou uhnít kořeny a také tím do své zahrady přilákáte škůdce. Než tedy příště vyrazíte do zahrady s plnou konví nebo přirpavenou hadicí, ujistěte se, že půda je skutečně suchá a vyžaduje zálivku.
Ignorujete invazivní druhy rostlin
Invazivních rostlin, které se vám začnou po zahradě nepozorovaně rozrůstat a postupně si ji celou podmaní, existuje v Česku spousta. Pokud patříte k lidem, kteří si těchto druhů nevšímají a na své zahradě je nechávají volně růst, možná se brzy budete divit. Invazivním druhům se totiž neříká invazivní jen tak. Když je necháte bez dozoru a nezakročíte hned, jak si jejich přítomnosti v zahradě všimnete, brzy vám mohou ze záhonů vystrnadit vaše oblíbené rostliny. Mnoho invazivních druhů si do záhonů dokonce někteří zahrádkáři vysazují dobrovolně, protože si o nich před nákupem nic nezjistí. Neudělejte tuto chybu a všechny rostliny, které se ve vaší zahrádce nacházejí, pečlivě kontrolujte a ujistěte se o tom, že se nejedná o invazivní druhy.
Spoléháte se na chemii
O přítomnost škůdců v zahradě nestojí nikdo z nás. Abyste se jich ale nadobro zbavili a jejich příchodu rovnou předcházeli, je praktické spoléhat se na přírodní a osvědčené zahrádkářské techniky a také na chemii. Pokud si zvolíte pouze chemii, riskujete trvalé poškození půdy a také odrazení nezbytných opylovačů, zejména včel. Proto je vhodné zaměřit se spíše na organický způsob pěstování. Chcete-li předcházet vzniku chorob a příchodu škůdců, vyzkoušejte přírodní postřiky z česneku, rajčatové natě nebo například pelyňku.
Zbytečně často půdu ryjete
Znamená pro vás práce v zahradě neustálé rytí půdy v záhonech? Zkuste tuto činnost omezit. Pokud půdu neustále převracíte a ryjete do ní, dochází tím k ztrátě její přirozené struktury a vytrácejí se z ní také důležité mikroorganismy, díky nimž se rostlinám v půdě daří. Jednoduše řečeno: příliš častým rytím půdy škodíte akorát sami sobě. Navíc se jedná o nejčastější příčinu toho, proč dochází k degradaci půdy na celém světě. Přehnaně zrytou půdu poznáte podle toho, že:
- je tuhá
- na záhonech se tvoří kaluže, neboť voda nemůže proniknout do půdy
- častěji se vám v záhonech objevuje plevel
- v záhoncích dochází k erozi a půda se snadno smyje při dešti a rozfouká při silném větru
Rostliny vysazujete příliš blízko
Při plánování záhonu a toho, kam jednotlivé rostliny zasejete, nezapomínejte dodržovat mezi jednotlivými druhy rostlin nezbytné rozestupy. Pokud celý záhon osázíte rostlinami zcela náhodně a bez rozmyslu, může se stát, že se v něm budou rostliny doslova mačkat a navzájem se přetahovat o vodu, sluneční světlo a živiny. Tím ohrozíte jejich zdravý růst a bohužel přispějete také k vyšší pravděpodobnosti výskytu některých houbových nemocí.
Nemáte v zahradě cestičky
V případě, že je pro vás vzhled vašeho trávníku a záhonů důležitý, měli byste po nich přestat chodit. Čím častěji po nich chodíte, tím hůře vypadají a navíc to vede k poškození kořenů, holým místům a také horšímu vsakování vody. Řešením je vytvořit si v zahradě chodníčky, po nichž budete chodit mezi záhonky a váš trávník i záhony budou nejen vypadat skvěle, ale také se jim bude skvěle dařit.
Zapomínáte na původní rostliny
Líbí se vám exotické druhy rostlin a ve vašich záhonech lze najít rostliny z celého světa? Přestože rozmanitost je vítaná, neměli byste zapomínat ani na původní rostliny. Výskyt původních rostlin v našich záhoncích je důležitý také podle odborníků. Tyto rostliny jsou totiž adaptované na české podnebí, tudíž péče o ně je snadná a téměř nulová, zároveň jsou pilířem ekosystému a navíc jejich přítomnost ve vaší zahrádce ocení také včelky.
Kolika chyb se ve své zahradě dopouštíte? Nezaléváte své záhony příliš často nebo naopak málo? Snažíte se zbavovat invazivních rostlin a plevelů, poskytujete svým rostlinám dostatek prostoru v záhonu a při péči o ně spoléháte na organické zahradnické triky nebo se naopak neobejdete bez chemie?
Zdroj textu: www.thespruce.com, www.epicgardening.com
Zdroj foto: www.freepik.com