Po dlouhé cestě z práce se každý těší domů. Bylo by škoda kazit si dobrou náladu z návratu nervy s vjezdem na vlastní pozemek. Vjezdovou bránu vybíráte na dlouhá léta dopředu. Zvažte proto všechny možnosti. Mějte na paměti, že brána nebude sloužit pouze vám, ale bude vítat také vaše hosty. Pojďme se společně podívat na typy vjezdových bran, možnosti ovládání a povrchové úpravy. Také vám nastíníme, co stojí za zvážení před objednáním konkrétní brány.
Co je třeba zvážit při výběru vjezdové brány
Vjezdová brána by měla ladit s oplocením a vstupní brankou. Zároveň nemá narušovat dojem z vašeho stavení. Každá vjezdová vrata kladou jiné nároky na prostor. Je zapotřebí tedy zvážit také tyto možnosti – vzdálenost od silnice, ev. chodníku, od vašeho domu či nejbližšího stavení. Budete požadovat speciální povrchovou úpravu pro zachování delší životnosti? A jaký druh otevírání zvolíte?
Typy vjezdových bran
Vybírat můžete ze 3 základních typů vjezdových bran – samonosné, kolejnicové a křídlové. Pojďme se na ně podívat blíže.
Samonosné brány
Samonosné brány vyžadují dostatek prostoru do strany podél oplocení. Jejich provoz nevyžaduje instalaci kolejnic, proto nemusí být příjezdová cesta dokonale rovná.
Křídlové brány
Klasické křídlové brány se vyrábějí jako jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Vyžadují dostatečný prostor pro otevření.
Kolejnicové brány
Kolejnicové brány jsou umístěny na kladkách, díky nimž se pohybují po instalované kolejnici do strany podél plotu.
Druhy otevírání vrat
V zásadě máte 2 možnosti otevírání vrat – manuálně (ručně) nebo na elektropohon (z pohodlí auta pomocí dálkového ovladače).
Povrchové úpravy
Není problém s objednáním vjezdové brány bez povrchové úpravy. Jenže ta vám zajistí jejich delší životnost. Jako základ se provádí antikorozní nátěr, který lze následně natřít dle vzorníku RAL. Povrch brány vám mohou ve výrobě taky pozinkovat a přetřít akrylátovou barvou. V úvahu také přichází pozinkování a aplikace práškové barvy, tzv. komaxitem.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay