K zateplení domu nás nutí stále se zvyšující náklady za energie a také nutnost energiemi šetřit. U starých domů je, bohužel, řada míst, kudy uniká teplo mimo objekt a zvyšuje tak náklady na vytápění. Proto zateplování domů podporuje i státní program Zelená úsporám, z nějž i vy můžete eventuálně požádat o dotaci.
Ve starých domech se dá dohledat poměrně dost tepelných mostů, což jsou právě ta místa, kudy utíká teplo z interiéru ven (například kovové prvky ve zdivu). Tepelný most se kromě úniku tepla z budovy může projevovat také kondenzací vlhkosti na stěně, což je dobrý podklad pro tvorbu plísní. I těchto tepelných mostů se zbavíme kompletním zateplením. Co to obnáší?
Zateplení fasády
Kvalitně provedenou tepelnou izolací fasády lze snížit tepelné ztráty staršího domu dokonce až o 50 %, což se významně projeví na snížení nákladů na vytápění. O vhodné ém druhu izolace se poraďte s odborníkem, možností je řada.
Zateplení střechy
Z fyziky víme, že teplý vzduch stoupá nahoru. Pokud mu nepostavíme překážku, vystoupá z domu pryč. Proto je tepelná izolace střechy naprosto zásadní, bez ní není zateplení kompletní. Zvlášť pokud počítáte s obytným podkrovím, je zateplení střechy nezbytné. Tepelnou izolaci na střeše navíc oceníte i v létě, kdy není naopak třeba tolik větrat.
Zateplení oken a dveří
Asi jste si už stihli všimnout, že starými okny “profukuje”, stejně tak jde od dveří průvan. Čím menší jsou okna tím menší jsou ztráty, ale pravda je, že prostě jsou. K zachování rázu staré stavby není nutné celá okna měnit, stačí vsadit izolační dvojskla nebo trojskla a dobře utěsnit rámy. Výborným řešením jsou pak termo dveře s vynikajícími izolačními vlastnostmi.
Zateplení podlahy
V prvním nadzemním podlaží se často potýkáme únikem tepla podlahou. Proto ke kompletnímu zateplení patří také tepelná izolace podlahy. Počítejte ovšem s tím, že se tím podlaha zvýší, takže si zjistěte, jestli je vůbec možné tepelnou izolaci udělat. Pokud ano, je ideální spojit ji s instalací podlahového topení.