Životnost panelových domů stavěných v 70. a 80. letech minulého století je dávno za zenitem, přesto však můžete i v těchto domech vykouzlit moderní bydlení. Většinu těchto domů bytová družstva nebo společenství vlastníků nechala revitalizovat, zbývá jen dát svému bytu nový vzhled. Aby rekonstrukce bytu proběhla hladce, určitě se vám hodí pár užitečných tipů.
1. Udělejte si jasnou představu
Občas máme nereálná očekávání, spoustu nápadů, které spolu později neladí. Chceme si prosadit nějaké prvky, díky nimž se rekonstrukce prodraží, ale nepřinesou takový efekt, jaký jsme si přáli. Proto je dobré mít jasnou představu o tom, jakou dispozici bude mít náš zrekonstruovaný byt, jak bude velká koupelna a co všechno se vejde do budoucí kuchyně. K tomu se určitě hodí vlastnoručně namalovaný plán. Do něj pak můžete zakreslit nábytek a další zařízení. Budete mít jasnou představu o tom, jaké rozměry kuchyňské linky si můžete dovolit, jestli se vám do koupelny vejde alespoň malá vana nebo jen sprchový kout a podobně.
2. Jaké potřebujete povolení
Když máte ujasněný vzhled příštího bytu, víte už také, jestli a případně jaké budete bourat příčky. Právě to je rozhodující faktor pro to, jestli musíte žádat stavební povolení, nebo je ohlásit stavební práce. Jestliže budete bourat (a stavět jiné) nenosné příčky, stačí ohlášení stavby. Pokud chcete bourat nosné příčky, musíte mít povolení stavebního úřadu.
V případě, že rekonstruujete družstevní byt, potřebujete také povolení bytového družstva. Z právního hlediska je vlastníkem bytu družstvo, a to bez ohledu na to, že máte zakoupen družstevní podíl v podobě právě tohoto bytu. Proto družstvo, jako vlastník, musí vydat povolení k rekonstrukci.
3. Zjistěte si dodací lhůty a zajistěte materiál
Než se pustíte do práce, měli byste vědět, za jak dlouho vám dodají stavební materiál. Také si zjistěte, jestli bude ihned k dispozici vybraná dlažba, kuchyňská linka včetně spotřebičů, vana či další zařízení, které budete měnit. Je dost pravděpodobné, že budete muset něco z toho objednat včas kvůli delším dodacím lhůtám. Hlavně zařízení na zakázku (skříně a police, ale i kuchyňská linka na míru a podobně) objednejte s dostatečným předstihem. Nedostanete se tak do situace, že budete mít bourací práce za sebou, partu nadšených řemeslníků nastoupenou, ale nebude materiál na stavební práce.
4. Kam s ním
Při každé rekonstrukci určitě vznikne nějaký odpad. Přesněji řečeno, vznikne spousta odpadu – suť, starý umakart, demontovaná sanita, stará linka. To všechno je třeba odvézt do sběrného dvora.
Objem a hmotnost stavební suti se na první pohled nezdá, ale dokáže nemile překvapit. Neodnášejte suť po pytlích, ale zavolejte profíky na odvoz stavební suti.
Jak se zbavit odpadu:
- V ideálním případě jste si na rekonstrukci objednali firmu, která má ve smlouvě, že odpad odveze. Pak se nemusíte o nic starat, protože to zajisté firma.
- Objednáte si na konkrétní čas velkokapacitní kontejner a do něj veškerý odpad vyhodíte. Můžete si být jistí, že se kontejner bude zároveň hodit i mnoha vašim sousedům a s velkou ochotou vám ho pomůžou naplnit. S tím nic neuděláte, ledaže si ke kontejneru postavíte hlídače, který bude všem trpělivě vysvětlovat, že kontejner byl zajištěn soukromě a není určený pro širší veřejnost.
- Zajistíte si průběžný odvoz odpadu v dodávce nebo na vozíku za autem mezi svými známými, pokud sami takovým odvozem nedisponujete. I s ohledem na to, že pojedete několikrát, bude to pravděpodobně levnější varianta než zábor chodníku a přistavený kontejner.
5. Odborné práce nechte odborníkům
Pokud nejste vyučení v oboru, ale chcete se na rekonstrukci podílet, můžete bourat, štukovat, dokonce si můžete položit i novou dlažbu či plovoucí podlahu. Rozhodně se ale nepleťte do práce instalatérům a elektrikářům – nové rozvody vody, plynu a elektřiny nechte udělat odborníky. Jen tak si budete jistí, že projdou revizí a vám se za pár týdnů nestane v domácnosti nějaká nehoda.