close
Spolupráce

5 nejčastějších chyb při stavbě dřevěné terasy

terasa

Je před vámi kompletní montáž nebo rekonstrukce terasy? A chcete takovou, která bude lahodit vašemu oku i bosé noze? Přečtěte si, na jakých 5 nejčastějších chyb byste si měli dát pozor.

1. Nekvalitní dřevo

Při výběru terasových prken věnujte pozornost kromě vzhledu také mechanickým vlastnostem. Bude vaše terasa krytá? Smrk či borovice jsou nutné minimum, ostatním dřevinám se raději vyvarujte. Na otevřené prostory vždy vybírejte o třídu tvrdší a pevnější dřeva, jiná ztížené podmínky těžko zvládnou. Ideální je extrémně odolný sibiřský modřín. Hravě ustojí silný vítr, krupobití, vlhkost i mráz a šanci nedá ani škůdcům, hnilobě či plísním. I při velké námaze a zatížení vám terasa ze sibiřského modřínu vydrží krásná a funkční až 25 let. Tato kvalitní terasová prkna pořídíte výhodně od Kupdřevo.cz.

2. Nevhodný materiál terasového podkladu

Špatný podklad může zničit celou terasu. Myslete na to, že bude celoročně vystavena nepřízni počasí a bude čelit teplotním výkyvům. Zvolte proto takový materiál, na který bude spoleh. Na nevhodné kombinace, jakými je např. beton a štěrk, raději zapomeňte. Časem by zapříčinily sesuv a terasa by se začala kroutit nebo dokonce praskat. V případě dřevěné terasy je nejlepší vybudovat podklad z betonové patky nebo betonového pásu s příčně vsazenými podkladovými hranoly. Chybou je použít hranoly z jiné dřeviny, než jsou terasová prkna, pracují totiž jiným tempem a zhoršují stabilitu terasy.

3. Nepřesná matematika

Opomínání číselných doporučení se vám dříve či později vrátí. Pokud neprojde betonový povrch zkouškou vodováhy, terasová prkna na něj nepřilnou. Problém nastává i při nedodržení úhlu 90 ° mezi prkny a podkladovými hranoly. Nezachováte-li maximálně 5mm dilatační spáry mezi jednotlivými prkny, nebude mít dřevo prostor a prkna se budoupřekrývat. Příliš velká vzdálenost mezi podkladovými hranoly způsobí prohýbání terasy, ideální je dodržet zhruba 50cm mezery v závislosti na tuhosti dřeva. Pozor i na nepřesné vrtání, vruty v různých vzdálenostech působí neesteticky.

4. Nedostatečná ventilace

Špatné větrání dřevěné terasy dá vznik podmáčení, které může vést k nejrůznějším problémům – kroucení podlahových prken, lámání šroubů apod. Navlhlé dřevo je potřeba nechat opakovaně vysychat, jinak dochází k výraznému zkrácení životnosti. Předejít tomu můžete větracím profilem na okrajích terasy, vzduchovým prostorem pod spodní konstrukcípomocí terasových podložek i výběrem dřeviny se zvýšenou schopností odolávat vlhku (sibiřský modřín). Terasa musí mít dostatečný spád, aby z ní mohla snadno odtékat dešťová voda. Ideální je alespoň 1 % od budovy po délce kladených profilů.

5. Neprofesionální péče

Často se po montáži dřevěné terasy zanedbává její ošetření vhodnými přípravky, díky kterým zvládne drsné počasí, UV záření, hmyz, zatížení, pohyb nábytku, hrátky domácích mazlíčků i zub času. Nekvalitní přípravky obsahující olej zanechají na dřevě lepkavé skvrny, které sluníčko ještě umocní. Silná vrstva oleje navíc nechá vyniknout škrábancům. Pokud už olejovou vrstvu na terase máte, zkuste ji nejprve rozleštit, případně zbrousit, a raději jí dopřejte novou péči. Doporučujeme používat profesionální oleje na bázi rozpouštědel nebo tenkovrstvé lazury od značky Remmers.

Zdroj obrázku: Piqsels

Komentáře k článku