close
obrázek_2023-03-24_085901432

Třeba si i vy ze vzpomínek vašich starších příbuzných vybavujete jejich popis rolet, které visely na panelákových oknech v dobách hluboké totality. Měly šedou či tmavě zelenou barvu a v interiéru působily jako šedá myška. Nezajímavě. Dnes už je realita úplně někde jinde a rolety získaly na atraktivnosti. Jaká je nabídka na trhu a které byste si měli vybrat?

Rolety versus žaluzie

Při zařizování interiéru nemohou stát okna stranou. V mnoha domácnostech a kancelářích se často řeší, zda zvolit rolety, nebo žaluzie. Oba typy mají stejný účel, ale odlišně fungují. Nabízejí své výhody i nevýhody. Když je posoudíte, možná přijdete na to, které stínění bude pro vás lepší.

Rolety

Jednou z hlavních výhod rolet je, že umožňují dosáhnout soukromí a dobře stínit. Když jsou plně uzavřené, zamezí vstupu světla i pohledu kolemjdoucích. Pokud je však světlo potřebné, lze je snadno vytáhnete nahoru, a umožnit tak vstup slunečnímu světlu. Na současném trhu se běžně setkáte:

  • S látkovými roletami, kterou tvoří pruh látky, jež se v případě potřeba namotá na hřídel nad oknem. Ovládají se ručně, nebo s použitím elektromotorku. Látku lze volit neprůsvitnou i poloprůsvitnou.
  • Římské rolety také tvoří pruh látky. Nenamotává se ale na hřídel, nýbrž se při vytahování vzhůru skládá po obdélnících.
  • Rolety den a noc se svou funkčností podobají žaluziím. Tvoří je totiž pruhy látky, přičemž se střídají pruh průhledné se stínícími.

Výhody rolet, které byste měli znát

  • Ovládání množství světla: Rolety umožňují úplné nebo částečné zastínění okna. To může být velmi užitečné pro regulaci teploty a ochranu interiéru před slunečním zářením.
  • Soukromí: Rolety poskytují soukromí a zamezují tomu, aby bylo do interiéru vidět. To je důležité v obytných prostorách, ložnicích a kancelářích.
  • Bezpečnost: Rolety také mohou poskytnout další vrstvu bezpečnosti, protože jsou mnohem těžší na protrhnutí než běžné závěsy.
  • Design: Rolety jsou k dispozici v různých materiálech, barvách a stylech, s jejich pomocí lze vytvořit osobitý design místnosti.
  • Úspora energie: Rolety mohou také pomoci snížit náklady na energii. V zimě budou držet teplo v místnosti a v létě zase zamezují pronikání přehřátého vzduchu zvenčí.

Nechte si vyrobit rolety na míru

V současné době hrají rolety vedle role zatmívací také roli dekorační. Lze je nechat si na míru vyrobit z různobarevné látky se vzorem, a získat tak do svého bytu zajímavý detail. Třeba do dětského pokoje můžete vybrat veselý motiv se zvířátky, který se sem bude pěkně hodit. A v tom je právě kouzlo toho, že vám je vyrobí na zakázku.

Výběr materiálu byste neměli ponechat náhodě a přizpůsobit ho dané místnosti. Víte, že se vyrábějí i bambusové rolety? Ty se budou velmi dobře vyjímat v jídelně, které dodají originální styl. Elegantně působí i jednobarevné, které by měly ladit s ostatním vybavením v interiéru, případně být s ním v kontrastu, a tím vytvořit výrazný akcent.

Jsou lepší rolety s řetízkovým ovládáním, stahovacím nebo pružinovým?

Řetízkové ovládání bývá umístěno z boku rolety. Vyznačuje se především dlouhou životností a snadným a osvědčeným používáním. Na moderních typech rolet se používá stahovací ovládání, u kterého je madlo připevněno na hliníkový profil a vy s jeho pomocí roletu nastavíte do potřebné výšky.

Kromě těchto dvou ovládání existuje ještě pružinové neboli samonavíjecí. U něho je pružina vložena do nosné trubky s navíjenou látkou. Pak stačí jen zatáhnout za dolní lištu a roleta se začne navíjet nahoru. Když budete chtít stáhnout dolů, opět je třeba zatáhnout za spodní lištu.

Posoudit, která varianta stahování je nejlepší, byste měli vy sami podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. Můžete sáhnout po klasice – pružinovém stahování, nebo dát přednost aktuálním trendům.

Rolety jsou vděčnou stínicí technikou, která má stále důležitou roli v moderním interiéru.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : roletystíněnížaluzie

Komentáře k článku