close
Stavební prvky

Co je syndrom nemocných budov? Na kvalitu bydlení má vliv hluk, vlhkost i použité materiály

budovy

Setkali jste se již někdy s pojmem syndrom nemocných budov? Tento termín vznikl v roce 1982, a to díky Světové zdravotnické organizaci. Co se pod ním skrývá a jak poznat, že váš domov je pro vás bezpečný a nemá negativní vliv na vaše zdraví?

Statistiky týkající se nezdravých budov jsou děsivé

Syndrom nemocných budov (sick building syndrome) neznamená, že symptomy jsou postiženy samotné budovy, nýbrž lidé, kteří je obývají. Proto by tomuto fenoménu měla být věnována pozornost a péče o tyto budovy by měla být zkvalitněna. Proč? Asi tím nejvíce alarmujícím jsou totiž statistiky, které s SBS souvisí. Zatímco v roce 1984 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že je tímto syndromem zasaženo přibližně 30 % lidí, v roce 2002 to byl již dvojnásobek.

Jak poznat nemocnou budovu?

Jak odhalit, zda nějaký prostor trpí syndromem nemocné budovy? Zcela jednoduše podle toho, jak se jedinci, kteří v těchto prostorech strávili nějaký čas, cítí po jejich opuštění. Mezi symptomy, které jsou s nezdravými budovami často spojovány, patří:

  • podrážděné oči
  • podrážděný krk
  • kožní problémy
  • špatné vnímání vůní a chutí
  • problémy s koncentrací
  • únava
  • snížení efektivity práce
  • bolest hlavy
  • nevolnost

Co stojí za nemocnými budovami? Příčin existuje hned několik

Důvodů, proč se v některých budovách necítíte dobře, existuje víc, a proto jsme je pro vás přehledně seřadili. Co je tedy častým spouštěčem obtíží spojených s pobytem v nemocné budově?

  • Zvýšená vlhkost a plísně
  • nedostatečná ventilace
  • chemické nečistoty a biologické kontaminanty
  • psychologické faktory

Jak účinně bojovat se zvýšenou vlhkostí a plísní?

Prostory, ve kterých je vyšší vzdušná vlhkost a vyskytují se v nich také plísně, jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Proto je nutné zakročit ihned, kdy si plísně povšimnete. V boji proti plísním vám pomohou speciální přípravky určené k jejich likvidaci, pravidelné větrání, důkladné zateplení budovy a také speciální nátěry.

Jak napravit nedostatečnou ventilaci?

Častým problémem je také nedostatečná či zastaralá ventilace budov. Pokud se dům nachází v prašném a příliš hlučném prostředí, kde se nedá pravidelně větrat, je nutné provést opravu dosavadního systému ventilace.

Jak snížit výskyt chemických nečistot a biologických kontaminantů?

Výfuky z motorových vozidel, ale také nebezpečné látky se mohou dovnitř dostat skrze špatně řešené větrací otvory, rovněž se mohou uvolňovat do ovzduší z kancelářských přístrojů a čisticích prostředků. Stejně tak i biologické kontaminanty se mohou dostat do interiéru zcela nepozorovaně skrze obklady, koberce či hmyz. Jak se jich zbavit? Opět je nutné zaměřit se na funkční ventilaci a prostory udržovat v naprosté čistotě.

Co jsou psychologické faktory?

Některé budovy mohou být zcela zdravé, ale i přesto se v nich nemusí zaměstnancům a obyvatelům dobře dýchat. To může být způsobeno psychologickými faktory. V práci je spouštěčem syndromů příliš velký tlak, jenž je na pracovníky kladen, v domácnostech může být špatné ovzduší zapříčiněno toxickým vztahem mezi členy domácnosti, nedostatečnou komunikací či celkovou nespokojeností. Nezbývá tedy nic jiného, než se zaměřit na to, jak jste ve svém pracovním či osobním život spokojeni a případně podniknout kroky k nápravě negativních vztahů na pracovišti či v domácnosti.

Pozorujete na sobě některé ze symptomů SBS při delším pobytu v práci či doma? Pak byste neměli meškat a začít se blíže zabývat tím, v jakém stavu se budova nachází. Příliš času stráveného v nemocné budově se totiž negativně odrazí na vašem zdraví.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.epa.gov, www.ncbi.nlm.nih.gov

Tags : domovzajímavosti

Komentáře k článku