close
Interiérové prvky

Jak doma vytvořit ideální osvětlení, které bude v souladu s vaším biorytmem?

světlo

Stále častěji je možné se setkat s pojmem biorytmus a tipy na to, jak ho využít ve svůj prospěch. Jak ho můžete podpořit s pomocí osvětlení svého domova?

Jak osvětlení ovlivňuje vás biorytmus?

Usínáte v naprosté tmě? Trávíte před spaním čas před obrazovkou televize nebo snad pracujete dlouho do noci na počítači? Všechny tyto činnosti mohou narušit váš biorytmus a následně se odrazit na vaší náladě i zdraví. Zamyslete se nad tím, jakému světlu se během dne vystavujete a snažte se osvětlení ve své domácnosti přizpůsobit svým potřebám. Jak poznáte, co vaše tělo potřebuje? Naslouchejte svým vnitřním hodinám.

Maximální přísun denního světla

Od nepaměti žili lidé v souladu se světlem a tmou. Naši předci se probouzeli po východu slunce a jakmile slunce večer zapadlo, chystali se do postele. V moderní společnosti ale není nijak těžké užívat si společnost světla i v noci. Jenže ani nejmodernější technologie nedokážou nahradit denní světlo, které je pro lidi stále nejpřirozenější. Proto dbejte na to, aby během dne do vašeho domova proudilo co nejvíce denního světla. Přes den nechte záclony i závěsy roztažené dokořán a dovolte slunečním paprskům i dennímu světlu, aby zahalily váš byt.

Nezapomínejte na svíčky a oheň v krbu

Před vynálezem žárovky si lidé vystačili s pochodněmi, svíčkami a ohněm a byli spokojeni. Právě světlo svíček a oheň totiž připomíná západ slunce a pro lidské oko je pohled do plamene mnohem přirozenější, než umělé bílé světlo, které blokuje tvorbu melatoninu. Zejména před spaním je skutečně důležité, jakému světlu jsou vaše oči vystaveny.

Před spaním si sviťte žlutým světlem a usínejte ve tmě

Samozřejmě je zcela pochopitelné, že se ve svém bytě nevrátíte zpátky do minulosti a nezačnete si večer a v noci svítit pouze svíčkami. Malé úpravy byste ale i přesto měli zvážit. Vystavení se modrému světlu, které je nejvíce zastoupeno v ostrém denním světle, těsně před spaním, není moudré zejména proto, že může způsobit narušení vašeho přirozeného biorytmu. Místo toho, aby vaše tělo začalo po setmění přirozeně vytvářet hormon spánku, tedy melatonin, může kvůli vystavení se modrému světlu dojít k tomu, že si vaše tělo bude myslet, že je stále den a následně tak bude narušen váš spánkový režim.

Proto se po setmění vystavujte pouze teplému žlutému světlu a klidně ho doplňte i o několik zapálených svíček. Televizi, počítač i telefon vypněte alespoň hodinu před tím, než se chystáte ulehnout a vytvořte si večerní rituály, které nebudou zahrnovat žádné modré světlo. V zimě si pro zpříjemnění večera zapalte v krbu, v létě se nebojte si po setmění posedět u táboráku. Místo sledování filmu si dopřejte horkou sprchu, přečtěte si několik stránek v knize, zahrajte si s rodinou nějakou deskovou hru a sepište si třeba i seznam úkolů na další den. Od věci není ani vyzkoušení večerní meditace, která vám pomůže usnout.

Jakmile ulehnete do postele, zhasněte všechna světla v ložnici a také důkladně zatemněte všechna okna. V čím větší tmě budete usínat, tím lépe. V noci vás nebude budit pouliční osvětlení ani světla aut a dopřejete si ničím nerušený spánek.

V noci se spoléhejte na noční osvětlení

Budíte se v noci často kvůli toaletě? Aby v důsledku návštěvy toalety nedošlo k narušení spánku, vyhněte se svícení a raději se do koupelny vydejte potmě. Máte koupelnu daleko od ložnice a bojíte se, že cestou zakopnete nebo do něčeho vrazíte? Cestu do koupelny si osviťte nočním osvětlením. To není příliš agresivní a nenaruší výrazným způsobem váš následný spánek. Noční osvětlení je nenápadné, úsporné a existují také varianty s pohybovým čidlem. U některých modelů si dokonce můžete i nastavit barvu světla.

Probouzejte se do přirozeného ranního světla

Ráno se také snažte naladit na denní světlo a po probuzení roztáhněte závěsy dokořán. Ve dnech, kdy se slunce schovává za mraky a obloha je šedivá a také během krátkých zimních dní, si ráno rozsviťte lampičku s teplým žlutým světlem. Pro vaše oči bude toto světlo rozhodně příjemnější než studená bílá.

Rozsviťte svou domácnost teplým žlutým světlem, do chodby vedoucí z ložnice do koupelny nainstalujte noční osvětlení reagující na pohyb a vyhněte se studenému bílému světlu zářivek, a to zejména večer. Když budete svítit v souladu se svým biorytmem a nebudete se přehnaně vystavovat umělému bílému světlu, nebudou vás trápit potíže se spaním a váš biorytmus bude šlapat jako hodinky.

Zdroj textu: www.freyaled.com

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : osvětlení

Komentáře k článku