close
eklektický styl

Jak proměnit vzhled svého domova v souladu s eklektickým stylem bydlení? Přinášíme vám jednoduchý návod na to, jak snadno a rychle přetvořit libovolný interiér podle pravidel eklektismu.

Co je eklektický styl bydlení

Eklektický styl bydlení vznikl odvozením od eklekticismu, někdy též označovaného jako eklektismus. Název tohoto směru pochází z řeckého slova eklektos, což znamená vybraný. Eklektický směr je totiž založen na tom, že čerpá a vybírá si z ostatních stylů a následně je kombinuje dohromady. O eklekticismu se můžeme bavit ve spojitosti s filozofií, uměním, architekturou, módou i designem.

Jak poznat interiér zařízený podle zásad eklekticismu

Byt, který je zařízený podle zásad eklektického stylu, působí na první dojem neuspořádaně a zcela náhodně. Opak je ovšem pravdou. Každá položka, která se v interiéru nachází, je vybrána s ohledem na svůj původ a vzhled. Eklektický styl rozhodně nevytvoříte tím, že zcela náhodně smícháte různé předměty a vytvoříte z nich chaotický domov. Náročnost tohoto stylu bydlení se skrývá právě v tom, že i přes své chaotické vzezření, má eklektický styl jasně daná pravidla, která je nutné dodržovat.

Jak si zařídit domov podle ekletického stylu?

Chcete se doma obklopit zdánlivě nesourodými předměty a vytvořit z nich něco, co bude fungovat? V rámci tohoto interiérového stylu můžete kombinovat retro, vintage, boho, industriální, moderní, rustikální i další prvky. Přinášíme vám praktický návod na to, jak svůj domov zařídit v souladu s pravidly eklektického stylu.

Najděte si jeden výrazný prvek

Tím prvním, co musíte udělat, je najít si nějaký výrazný prvek, který bude tvořit základ vašeho interiéru. Jednat se může skutečně o cokoliv. Ohromnou malbu, která zaplní většinu stěny za gaučem, výraznou rohovou sedačku, která upoutá pozornost okamžitě  po vstupu do místnosti nebo třeba velkoformátovou tapetu s výrazným potiskem. Jakmile si takový prvek najdete, začněte od něj odvozovat další vybavení a doplňky místnosti.

Základní nábytek

Začněte nejprve nezbytným nábytkem a nebojte se vedle sebe postavit vintage komodu a rustikální stůl. Pohlížejte na zařizování svého domove podle eklektického stylu jako na vrstvení. První vrstvu tvoří barvy stěn a podlahy, druhou nábytek.

Nebojte se barev

Eklektický styl bydlení je výrazný, chaotický a velmi osobitý. Rozhodně není nudný a své místo v něm nemá nenápadná barevná paleta skládající se pouze z tónů jedné barvy. Čím více výrazných a kontrastních barev spolu sladíte, tím lépe.

Kombinace materiálů

Pro eklektický styl bydlení je typická také kombinace materiálů. Ta se dá považovat za třetí vrstvu v interiéru. Gauč můžete ozdobit pestrými polštáři, přehozy i dekami, pod konferenční stůl položit koberec s výraznými tvary a zaměřit se na kontrast hladkých, hrubých a vystouplých textur.

Rámečky s fotografiemi, plakáty i malbami

V eklekticky zařízeném interiéru máte výbornou příležitost k vytvoření zdi pokryté uměním. Chcete mít neustále na očích své oblíbené fotografie, plakáty, malby nebo třeba od každého něco? Nakupte si rámečky všech barev, tvarů, stylů i velikostí a všechny je umístěte na jednu stěnu vedle sebe. Tím vytvoříte galerii přímo ve vašem domově a jakmile se vám obsah nějakého rámečku okouká, můžete ho snadno vyměnit za něco jiného.

Zapojte svou kreativitu a duši

Při zařizování domova podle eklektických zásad se nebojte zapojit také svou kreativitu a snažte se do interiéru otisknout taktéž svou duši. Eklektický domov má působit vesele, svobodně, chaoticky, výrazně a různorodě. Jedinečnost mu dodáte volbou každého jednotlivého předmětu, který do něj umístíte.

Porušujte pravidla

Nelíbí se vám svázaný interiér podle pravidel a patříte k lidem, kteří pravidla raději porušují? Pohovka v koupelně bude stejně nepraktická jako jídelní stůl v ložnici, ale porušení pravidel, která nijak zásadně neovlivní vaše pohodlí a funkčnost vaší domácnosti, jsou zcela v pořádku.

Nechcete si svůj oblíbený obraz pověsit na zeď, ale nechat opřený o zeď v předsíni? Proč ne! Naopak zrcadlo chcete umístit tak, že do něj nikdo neuvidí? Směle do toho! Jednou z přísad eklektického stylu je totiž také humor, nadhled a schopnost udělat si legraci nejen ze sebe, ale i ze svého domova. Cokoliv, co vás pokaždé pobaví, když vejdete do libovolné místnosti ve svém domově, se nebojte provést.

Snažte se prostor nepřehltit

Může to znít jako protiklad porušení pravidel, ale aby se z vaší domácnosti nestal prostor, ve kterém se cítíte nepříjemně a ztísněně, kroťte se při zařizování a nepřežeňte to s množstvím věcí. Mezi eklektickým stylem a chaotickým, přeplněným interiérem je bohužel velice tenká hranice. Celou dobu proto mějte na paměti, že příliš věcí a předmětů by vašemu interiéru naopak uškodilo, než ho ozdobilo a doplnilo. Po každém předmětu, co do interiéru vložíte, se podívejte na výsledek a objektivně posuďte, zda v něm je skutečně místo ještě na další položky.

Mixujte a kombinujte zdánlivě neladící styly, barvy i materiály. Eklektické bydlení je o barevnosti, originalitě, hře, vtipu, nadsázce a hlavně o kombinování. Dejte si ovšem pozor na to, aby výsledek nepůsobil příliš neuspořádaně. V interiéru se musíte cítit příjemně a chaos, který vás na první pohled obklopuje, musí mít nějaká pravidla. Ta si ovšem nastavujete vy sami.

Zdroj textu: www.nataliegisborne.com, www.decoraid.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře k článku