close
Rostliny

Letnička krásenka zpeřená rozsvítí váš záhon. Jak ji pěstovat?

krásenka

Rostlina s podivným názvem krásenka zpeřená je poměrně nenáročná letnička, která vám pokvete v záhonu od srpna do října. Kam ji vysadit a jakou péči bude potřebovat?

Původ

Krásenka zpeřená pochází z USA a Mexika a odtud se postupně rozšířila také do Jižní Ameriky. První druh této květiny, které se přezdívá zahradní cosmos či mexická astra, byl přivezen do Evropy na počátku 18. století. Poté se tato krásná rostlina postupně rozšířila do zbytku světa. Svůj název cosmos získala z řeckého slova “kosmos”, které znamená řád nebo svět. Právě slovo řád je pro rostliny poměrně výstižný, protože jejich okvětní lístky vytvářejí symetrii.

Vzhled

Krásenky jsou středně vysoké letničky. Vykvétají od srpna do října a jejich květy mají poměrně nenápadný terč, který je obklopený okvětními lístky v pastelových barvách. Květní úbory dosahují rozměrů okolo 10 centimetrů. K vidění jsou světle i tmavě růžové varianty, stejně tak i bílé, fialové, červené, oranžové a dokonce i vícebarevné.

Pěstování

Těžko byste hledali podobně nenáročné letničky, které vás potěší nádhernými květy i bez přehnané péče. Krásenky miluji slunné stanoviště s dobře propostnou půdou. Nejlepší místo je takové, kde budou mít přísun slunečních paprsků alespoň po dobu 6 hodin denně. Dobře si hlídejte, do jakého typu půdy je zasadíte. Když si všimnete, že rostlina má více listů než květů, uberte na hnojení a případně je rovnou přesaďte do méně bohaté půdy. Čím více živin se v půdě nachází, tím méně vám krásenky pokvetou.

Zálivka

Zálivku nevyžadují krásenky příliš častou a mnohem lépe snášejí období sucha než přemokření. Vždy počkejte, dokud půda skutečně neproschne, až poté je zalijte. Pokud to se zálivkou přeženete, hrozí rostlinám hniloba a následně uhynutí.

Péče o krásenky

Příliš péče může krásenkách uškodit, a proto to s ní nepřehánějte. Abyste je povzbudili v květu, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, čímž uděláte místo pro nové. Tím docílíte bohaté záplavy květů po celé léto.

Škůdci a choroby

Přítomnost škůdců na krásenkách není příliš častá. Když už se nějací škůdci objeví, bývají to nejčastěji mšice, na které spolehlivě funguje mýdlový postřik. Další nebezpečím pro krásenky je padlí. Plísňové onemocnění, jež se projevuje bílými skvrnami, které se dají snadno setřít. Dalším příznakem padlí jsou usychající a opadávající listy. I v tomto případě vám pomůže speciální postřik.

Množení

Přejete si, aby vám krásenky rostly po celé zahradě? S jejich množením si nemusíte dělat starosti, protože se o něj postarají samy s pomocí takzvaného samovýsevu. Jejich rozšíření ve své zahradě můžete podpořit také řízky. Ty stačí zasadit do půdy a následně si již počkat na novou úrodu.

Zajímavosti

  • Na Novém Zélandu se krásenky zpeřené rozšířily natolik, že jsou považovány za invazivní druh.
  • Krásenky nemusíte pěstovat pouze v záhoně, ale dařit se jim bude i v truhlících a dokonce si je můžete natrhat také do vázy.
  • Některé druhy krásenek mají korunní plátky stočené tak, že se svým tvarem připomínají ruličky.
  • Aztékové okvětní lístky krásenek sušili a používali je k výrobě bylinného čaje.
  • Krásenky jsou oblíbenou rostlinou motýlů, kteří z jejich květů získávají spoustu nektaru.
  • Zdá se vám, že se barva květů vašich krásenek mění? Nemýlíte se. Barvy květů se skutečně mohou lišit v závislosti na počasí. Během teplých a slunečních dní bývají více vybarvené, zatímco v chladných dnech jsou světlejší.
  • Krásenky se řadí k nenáročným a levným letničkám. Sáhnout po nich mohou také začátečníci, kteří nechtějí investovat do příliš drahých rostlin.

Přidáte si krásenky do své zahrádky? Nejsou nijak náročné, skutečně vyžadují minimum péče a nepotřebují ani pravidelnou zálivku. Jejich květy jsou překrásné a budou vám dělat společnost celé léto.

Zdroj textu: www.americanmeadows.com, www.trustbasket.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : krásenka

Komentáře k článku