Zařizování svého domova jste jistě věnovali náležitou péči. Strávili jste čas výběrem toho nejkrásnějšího vybavení, investovali jste nemalé částky do elektroniky, pořídili jste si kuchyň vašich snů. Udělali jste vše pro to, abyste se doma cítili uvolněně, příjemně a bezpečně. Nezapomněli jste ale při vší té náročné práci na kvalitní zabezpečení, které ochrání vše, co doma máte?
Ochrana vašeho domu je nutností nejen při vaší dlouhodobé nepřítomnosti. Zlodějové, lupiči a další pobertové jsou při krádežích stále více vynalézaví a nezaleknou se ani spících obyvatel v horním patře domu. Všechna trápení s bezpečnostními opatřeními, která vás mohou doma potkat, můžete ale naštěstí snadno vyřešit. Možností, jak ochranu domu nastavit, je spousta a záleží pouze na vás, jakou variantu si zvolíte. Pokud si nebude jisti, obraťte se na specializovanou bezpečnostní agenturu, která vám s ochranným systémem vašeho domova pomůže.
Na dveřích nešetřete
Kriminalisté uvádějí, že 80 až 90 % všech krádeží začíná u dveří. Přes ně totiž nejčastěji dochází k vloupání. Volte proto dveře, které vyhovují třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídě. Tyto dveře zaručují vysoký stupeň ochrany a odolnost proti mechanickému napadení, které může představovat útok sekerou nebo pilou. Častou chybou bývá zajištění obyčejných vstupních dveří dodatečnými dílčími opatřeními, jako jsou další zámky nebo závora. Ty sice zabezpečení zvýší, ochranu dveří ale vylepší jen nepatrně. Vstupní dveře si nechte nainstalovat odbornou firmou. Ta při montáži také prověří, zda zárubně odpovídají bezpečnostní třídě nových dveří. Pokud by tomu tak nebylo, mohou být dveře zdolatelné pouhým roztažením zárubní heverem. Tomu se vyhnete instalací kvalitních zárubní. Nezapomeňte ani na zadní dveře a dovybavte je rozvorovou závorou, ochranou pantů zevnitř nebo bezpečnostní petlicí.
Není zámek jako zámek
Kvalitní zámek je u bezpečnostních dveří nutností. Klasické cylindrické vložky se vyrábějí ve čtyřech bezpečnostních třídách, přičemž platí, že čím vyšší třída, tím vyšší stupeň ochrany. Opět doporučujeme vybírat výrobky ze třetí a čtvrté třídy. Vložka by měla být odolná vůči vyvrtání, vyhmatávání nebo jinému násilnému způsobu vniknutí. Dveřní zámek by měl být osazen závorou nejméně na dva západy. Planžeta s takzvaným překrytím profilu vstupního otvoru pro klíč zvyšuje bezpečnost zámku. Pravá bezpečnostní cylindrická vložka musí mít omezení kopírování klíče pro nepovolanou osobu. To zajišťuje tzv. „bezpečnostní karta“, bez které zámečnické provozovny kopii klíče nezhotoví. Získáváte tak jistotu, že klíče mají pouze ty osoby, kterým jste je sami dali. Své dveře doplňte dalšími bezpečnostními prvky, jako je bezpečnostní řetízek a kvalitní kukátko. Praktická jsou panoramatická kukátka, která jsou opatřena záklopkou. Ta zabraňuje pohledu do bytu. Na podobném principu jako řetízek funguje i dveřní zastavovač, který vymezuje vzdálenost při otevření dveří. Jednoduchým způsobem jej můžete nalepit na vnitřní část dveří.
Nezapomeňte na okna
I když se do objektu zloději nejčastěji vloupávají přes dveře, neměli byste podceňovat ani zvýšení ochrany oken. Obvykle totiž není příliš těžké okno překonat, stačí rozbít tabuli nebo nadzvednout křídlo. Rozbití skla zabrání speciální bezpečnostní fólie, která sníží riziko vykradení bytu i náhodného rozbití okenní výplně. Fólie jsou čiré a jednoduše se instalují – pouze je nalepíte na okenní sklo. Nebrání průniku světla, zadržují škodlivé UV záření a chrání před zraněním rozbitým sklem. Pokud sklo praskne, okno se nerozsype, ale udrží se na nalepené fólii. Pokud bydlíte v přízemí nebo nízko nad zemí, zvažte umístění okenních mříží. Jsou vhodné i pro balkony. Pevné mříže patří mezi nejúčinnější mechanická zabezpečení, musí být ale dobře připevněné. Doporučujeme si na montáž přizvat zkušené odborníky. Podobně dobře fungující ochranou jsou i hliníkové předokenní rolety. Zloději je neprokopnout, ani neprorazí. Rolety jsou vynikající tepelným izolantem, v zimě zabrání úniku až 90 % tepla. Nelze je nadzvednout ani speciální pružinou. Hliníkové rolety jsou pro zloděje skutečným oříškem, díky čemuž vloupání do bytu přes okno často raději ani nezkoušejí.
Nekonečné možnosti elektronických zabezpečovacích systémů
Od mechanických zabezpečovacích prvků se přesouváme k elektronice. Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) zahrnují širokou paletu ochranných prvků. Patří sem pohybová a optická čidla, alarmy a kamerové systémy, signalizační sirény, detektory, ústředny a ovládací prvky. Nejčastěji se kontrolují pomocí klávesnice nebo čipovými kartami. Čidla mohou být kontaktní (například mechanické nebo magnetické kontakty) nebo čidla destrukčních projevů (čidla vibrační, seismická a akustická). Na tyto prvky navazují čidla pohybu, především pasivní infračervená čidla nebo čidla ultrazvuková. Hlasitý alarm může lapky vyděsit a odradit je od vloupání hned v počátku. Navíc také upozorní okolí, které může nežádoucí vniknutí ohlásit na policii. Nejjistějším způsobem ochrany je napojení EZS na pult centrální ochrany. Při útoku zlodějů okamžitě vyjíždí na inkriminované místo hlídka a dochází k neprodlenému informování bezpečnostních složek. Kamerový systém, který je opatřený ukládáním záznamu, může poskytnout cenné poznatky pro identifikaci lupičů.
Bezpečnostní agentura je zárukou bezpečí
Pokud si nejste jisti výběrem těch správných bezpečnostních prvků a jejich ideální kombinací, obraťte se na specializovanou bezpečnostní agenturu. Odborníci na ochranu sestaví optimální bezpečnostní systém na míru přesně pro váš dům nebo byt. Váš domov mohou také hlídat osobně, pomocí pravidelných nebo nahodilých kontrol, které provádějí zkušení strážci.