Většina zahrádkářů se věnuje pěstování vlastních paprik, protože nevyžadují nějakou výraznou péči, jen teplo a dostatek slunce. Jen je třeba dávat si pozor na choroby a škůdce, ale to je stejné, jako u jiných rostlin.
Komu to podmínky umožňují, pěstuje je přímo na záhonu, tam, kde klima nedovoluje, mívají zahrádkáři výbornou úrodu ve sklenících. Aby byla opravdu velká úroda, je nutné udělat opatření proti výskytu chorob, které by mohly papriky napadnout.
Jaké choroby ohrožují papriky
Asi nejčastější bývá chloróza neboli žloutenka, která kromě paprik napadá i révu, broskvoně a některé bylinky. Důvodem obvykle bývá nedostatek železa ve vápenité půdě Žloutenky se však mezi sebou liší. Jakmile jsou patrné na vrcholcích rostlin, může to být nedostatkem dusíku, naopak na spodních listech se projevuje nedostatek hořčíku. Mimo důvodů spojených s nevyváženou výživou může být chloróza také vyvolána některými virovými chorobami.
Dalšími virovými onemocněními paprik jsou skvrnitost a bronzovitost paprik. Poznáte ji podle různobarevných skvrn, papriky zpomalí růst a bez správné í péče mohou i uhynout.
Častá bývá i hniloba kořenů a kořenového krčku. Prevencí proti nim je pravidelné střídání stanoviště, odstraňování a správná likvidace napadených částí rostlin. V případě výskytu hniloby kořenů nebo kořenového krčku je dobré půdu po sezóně vydezinfikovat například povápněním.
Účinná prevence
Choroby vzniklé špatnou výživou rostlin se dají eliminovat správným hnojením, a to nejen co do frekvence, ale i podle složení hnojení. Abyste zvolili správné hnojivo, měli byste mít představu o tom, co půda na záhonu postrádá a co by mohlo být příčinou nemoci.
Proti virovým nemocem se předem bránit moc nedá, tam je důležité včas ji odhalit a likvidovat napadené části, aby se nemoc nerozšířila. Tak je naděje, že většinu úrody nakonec zachráníte.