close

Na rozdíl od většiny ovocných stromů je prořezávání švestek poměrně komplikovanou záležitostí. Jednak proto, že slivoně mají křehké dřevo a větve obsypané úrodou mají tendenci se lámat, za druhé tyto stromy mají nejbohatší úrodu na větvích dvou a tříletých. Samotný postup prořezávání se od těchto skutečností odvíjí.

První rok po výsadbě

Hned, jak se objeví první pupeny na větvích, začněte s řezem. Předpokládáme, že jste si pořídili sazenici s nejméně metrovým kmínkem a teď začnete s jeho úpravou. Jednoroční sazenice mají pouze terminál bez větví. Ten se musí zkrátit asi o jednu třetinu, aby se později vytvořil metr vysoký kmen pro budoucí korunu. K prořezání švestky používejte ostré zahradnické nůžky, abyste stromek neporanili.

Řez ve druhém roce

Následující jaro ve stejnou dobu začneme tvořit základ koruny. Řez brzy na jaře nekomplikují listy a je dobře vidět, kde je potřeba zasáhnout. Necháme pouze 3 – 4 nejsilnější větve, ty zkrátíme minimálně o polovinu délky v závislosti na jejich tloušťce: slabší větvičky zkrátíme o něco víc, silnější naopak méně. Větve vybíráme tak, aby se výsledná koruna vyvíjela rovnoměrně do všech stran.

Řez švestky v dalších letech

Od třetího roku stromek už jen tvarujeme a korigujeme počet větví. Při řezu dodržujte několik osvědčených pravidel:

  • Větve zkracujte jen asi o třetinu.
  • Všechny větve směřující kolmo do nebes (tzv. vlky) odstraňte úplně.
  • Zcela stříhat nebo řezat musíte také větve konkurující hlavní větvi.
  • Zbavujte se větví pod ostrým úhlem, které by se stejně jednoho dne vylomily.
  • Pokud větev nevytváří příliš ostrý úhel a chcete ji zachovat, můžete si ji tvarovat prostým zavěšením závaží. Jakmile se větev dostane mimo rizikový úhel závaží odstraňte.
  • Korunu se snažte stříhat tak, aby šly větve mimo její střed. Plody totiž k dozrávání potřebují dostatek slunečního světla, v husté koruně by ho moc neměly.

 

Tags : Jak řezat slivoněprořezávání slivonířez švestek
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response