Aronie je rostlina s českým názvem temnoplodec černý či černý jeřáb. Tento okrasný keř může dorůstat do výšky 2 metrů a jeho plody jsou jedlé a zdravé.
Temně modré až černé plody aronie připomínají tvarem jeřabiny a jsou bohatým zdrojem antioxidantů, antokyaninů, bioflavonoidů, vitaminů A, B, C a P, minerálů a dalších pro lidský organismus důležitých látek. Její konzumace pomáhá například snižovat vysoký krevní tlak, celkově je účinným nástrojem proti civilizačním chorobám.
Vysazení aronie
Černý jeřáb snese jakoukoliv půdu, roste i ve vyloženě nekvalitních zeminách. Potřebuje ale dost slunce, takže ho vysazujte na slunné stanoviště. Vyberte mu takové místo, kde nebude zbytečně utlačován a kde na podzim můžete snadno očesat plody. Protože plodí zejména na koncích výhonů, není vhodné velikost keře nijak zmenšovat.
Výsadbovou jámu na aronii zvrásněte po stranách a na dně rýčem, aby se kořeny snadno uchytily. Pak jámu vysypte směsí zeminy a kompostu, vytvarujte dolík pro kořeny a prolijte vodou. Sazenici umístěte, přihrňte zeminu, prolijte, přidejte zbytek zeminy (vytvarujte ji do mělké misky, aby se dala zalévat) a už ji nezalévejte.
Péče o aronii
Aronie je opravdu nenáročná, proto nevyžaduje žádnou speciální péči. Nemusíte ji ani hnojit, pokud se ale přece jen pro přihnojení rozhodnete, stačí na jaře plné organické hnojivo, na podzim po sklizni jí pak můžete dát hnojivo se sírou a draslíkem. Černý jeřáb má ještě jednu výhodu, téměř vůbec ho nenapadají škůdci ani choroby. Můžete se tedy naprosto bez starostí těšit na jaře z jeho bílých kvítků a na podzim, ještě než opadají, z nádherně červeně zbarvených listů.
Z plodů aronie můžete připravit sirupy i za studena lisované šťávy, džemy, kompoty, dokonce i víno nebo pálenku. Dají se i zamrazit nebo usušit, ale jen v menších dávkách.