Vybíráme schodiště do našeho budoucího domu. Bude umístěné v nepříliš prostorné chodbě. Poradíte nám, jaký tvar a rozměry jsou pro něj ideální?
Odpovídá Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE
Před pořízením interiérového schodiště je vždy třeba důkladně promyslet několik základních faktorů, které výběr schodiště zásadně ovlivňují. Pro volbu typu a rozměrů schodiště je vždy určující vlastní prostor, ve kterém bude umístěné – malé prostory samozřejmě neumožňují velká schodiště a naopak do velkých prostor nejsou příliš vhodná třeba schodiště točitá.
Důležité je zejména zohlednit funkci, kterou bude schodiště v interiéru zastávat – zda bude hlavní transportní tepnou mezi často obývanými místnostmi, nebo bude využíváno pouze zřídka. Pro centrální schodiště s častým využitím nejsou příliš vhodné úzké nášlapy, na kterých se vzájemně nevyhnou dvě osoby. Naopak pro málo používaná schodiště, navíc umístěných v malých prostorech, je určitě žádoucí šetřit místem a volit proto schodiště úzké nebo točité. Doporučená standardní šířka schodiště se pohybuje v rozmezí 80 až 100 centimetrů.
Reálně je ale možné vyrobit schodiště o minimální šířce 60 centimetrů a maximální až 130 centimetrů. Určující je pak také výstupní stropní stavební prostor. Pokud bychom chtěli uvést nějakou konkrétní míru, pak hovoříme o minimálním průměru otvoru 150 – 160 centimetrů, a to pro točité schodiště, které v prostoru zabere nejméně místa. Pro ostatní typy schodiště je to pak samozřejmě více. Běžná výška nášlapu se pohybuje v rozmezí 16 až 19 centimetrů.
Co se týče jednotlivých typů schodišť, vybírat můžete ze čtyř základních – bočnicové, třmenové, segmentové a točité. Liší se od sebe tvarem a způsobem ukotvení. Například nosnou konstrukci bočnicového schodiště tvoří kovové bočnice, které jsou kotveny do podlahy, stropu a u schodišť při stěně také do nosné zdi. U třmenového schodiště jsou zase jednotlivé nášlapy kotveny přímo do stěny. Točité schodiště se kotví do podlahy pomocí středového sloupu, z něhož pak jednotlivé nášlapy vystupují. Segmentové schodiště se skládá z jednotlivých dílů, kterými lze vytvořit přesně takový tvar, jaký dovolí koncepce interiéru. Lze s ním tak „obejít“ i pevné konstrukční prvky – například komín.
Připraveno ve spolupráci se společností JAP FUTURE, www.japcz.cz
Zdroj obrázku: Photographee.eu
My jsme si nechali udělat vnitřní schodiště na míru, takže ho máme dokonalé 🙂 . Schody jsme nechali doplnit o skleněná zábradlí, manželka ho sice musí pořád leštit, protože je upatlané od dětí, ale to mi nevadí 😀 .