Obecně se dá říci, že čím menší byt máte, tím víc musíte nad jeho zařízením přemýšlet – plánovat, měřit, hledat alternativy. a neexistuje menší bytová jednotka, než je garsoniéra. Čili 1 +0 o rozloze kolem 20 – 25 metrů čtverečních. Je pravda, že ve starších zástavbách seženete i větší garsoniéru, ale kolik jich je, že ?
Jestliže budeme vycházet z toho, že se musíme vejít do 25 m2, je vymýšlení, kam co naskládat dost napínavé. K zařizování garsonky je třeba využít opravdu prověřené tipy, například výrobou vybavení na míru (klidně i svépomocí).
Nábytek na míru
Jestliže se stěhujete do vlastního a ne do podnájmu, vyplatí se investovat do vestavěného nábytku, díky němuž vznikne celkem dost úložného místa na všechny vaše věci. Navíc bude většina z nich schovaná za dvířky vestavěných skříněk, což je v malém prostoru opravdu nutnost, aby se udržel pořádek. Pokud se vám podaří najít pro všechny věci místo ve vestavěných prostorech, získáte vzdušný a útulný prostor působící kompaktním dojmem.
Jestliže je vaše první samostatné bydlení nájemní, snažte se stejně využít každý centimetr nejen podlahové plochy, ale i směrem vzhůru ke stropu. V malých bytech je ideální “vyhnat” úložné prostory do výšky a tím zachovat dojem vzdušného nepřeplněného pokoje.
Kuchyň, obývák i ložnice v jednom
Nacpat tři místnosti do jedné si žádá hodně kreativity a flexibility. Pravděpodobně budete muset řadu věcí oželet a vyjít si s málem, a to především pokud se vybavení kuchyně týče. Na druhou stranu obyvatelé garsonek nebývají vášniví kuchtíci a na těch několik jídel týdně jim obvykle postačí jen skromně zařízený kuchyňský kout, oddělený od zbytku bytu pultem, u něhož obvykle stojí barová židle a slouží ke stolování.
Na zbytku prostoru si vytvoříte obývací ložnici výběrem vhodné a hlavně pohodlné pohovky, pod okno postavte psací stůl a vaše první bydlení dolaďte praktickými doplňky, lampami a hromadou polštářů pro usazení případné návštěvy.