Vybrat správné stínění na vaši terasu nemusí být vždycky snadné. Na zastínění můžete myslet už v základním projektu, například přesahem střechy či speciální konstrukcí. Kupodivu většinou stínění řešíme až nakonec, kdy už je terasa zrealizována.
Přirozené stínící prvky
Z mnoha hledisek nejužitečnější je stínění vzrostlými stromy či keři. Nejenže brání slunečním paprskům dopadat na terasu, zároveň plní funkci protihlukovou a samozřejmě estetickou. Ideální pro stínění terasy jsou stromy listnaté – v létě zajistí dostatečný stín, v zimě, kdy opadá listí, prodere se mezi větvemi dostatek denního světla.
Druhou variantou přirozeného stínění je pergola, která funguje jako konstrukce pro popínavé rostliny (nejčastěji růže nebo vinná réva). Pergola může být součástí posezení na terase, případně je jen střešní, takže nezasahuje do relaxační zóny terasy. Může také stát samostatně a plnit jinou funkci, například sloužit parkovací stání. V takovém případě ji postavte tak, aby k terase přiléhala z jižní strany a tím poskytovala stín.
Stínící technika na terasu
Jednou z možností, jak rychle, chytře a zároveň stylově vytvořit stín na terase je sluneční stínící plachta ze speciální látky s vysokou odolností proti UV záření. Zajistí příjemný stín po celé léto a zároveň poskytuje příjemné soukromí. V jejím stínu můžete vy i celá vaše rodina nerušeně odpočívat i v těch největších vedrech.
Další možností, jak zastínit terasu (ale i balkon či lodžii), je markýza. Ty mají hned několik velkých přednost, například schopnost zastínit i výrazně velké plochy nebo možnost regulace zastínění. Aktuálně jsou velkým hitem svislé markýzy, tedy boční stínění.
Zmínit bychom měli i baldachýnové pergoly, které ochrání terasu před sluncem i před deštěm. Bývají vyrobené z velmi odolných látek a ještě potaženy vrstvou PVC. Odolnost proti UV záření je samozřejmá.