close
scaffold-1207389_640

Řada těch, kdo si chtějí pořídit k bydlení rodinný domek, kupuje starší nemovitost k rekonstrukci. Ještě stále je tato metoda finančně zajímavější a jestli si umíte některé práce na domě udělat sami, můžete ušetřit i dost zajímavou částku. Rekonstrukce domu se ale nesmí ošidit.

Je samozřejmé, že si pořídíte projekt a na jeho základě připravíte nějaký rozpočet. Pokud jde o materiál, zkonzultujte s projektantem různé varianty, abyste se mohli rozhodnout také na základě ceny. Samozřejmě nebudete diskutovat o ceně (a tedy kvalitě) betonu, izolací a podobně, řeč je spíš o finálních povrchových úpravách.

Když už máte přibližnou představu o ceně a také o tom, jak budete přestavbu financovat, můžete se pustit do práce.

Základem rekonstrukce jsou základy

Starý dům má několik kritických míst a mezi ně rozhodně patří základy. Dům prostě potřebuje pevné základy, jinak jsou problémy. Začne to tím, že praskají obvodové zdi, končit to může zhroucením části domu, zvlášť když základy ještě víc zatížíme (například půdní vestavbou). Jestli najdete na obvodových zdech praskliny, kontaktujte statika a zjistěte, jestli je rekonstrukce vůbec možná.

Nejčastější závadou na základech je podmáčení. To se dá řešit tzv. podříznutím a kvalitní hydroizovací. A jak poznáte, že jsou základy podmáčené? Jednoduchá pomůcka je zápach zatuchliny v domě a vzlínání vlhkosti po zdech do výšky.

Změna dispozice bytové části domu

V rámci rekostrukce bydlení často realizujeme změnu dispozice bytové jednotky. Někde chceme velký prostor přepažit, jindy zase naopak probourat stěnu a dvě místnosti sloučit v jednu. Než začnete bourat, ujistěte se, že nechcete zbořit nosnou zeď. Odstranění nosné stěny by také narušilo ststiku domu. Nechte si provést odborný posudek na to, jakou zeď či jak velkou část zdi můžete odstranit.

Pokud chcete stavět příčky ve vyšších patrech domu, například právě v té půdní vestavbě, i v takovém případě potřebujete vyjádření odborníka, jestli stávající strop unese zvýšenou zátěž. Zvlášť, když je třeba myslet také na kvalitní izolaci půdy a střechy.

Střecha je korunou domu a nestačí jen nová krytina

Bez zateplení střechy nemá rekonstrukce domu v podstatě smysl. Modernizace bydlení bez současného snížení nákladů by byla zbytečná a neefektivní. Termoizolacií střechy naopak ušetříte až 30 % stávajících nákladů na bydlení. Přitom v porovnání s celkovou úsporou jde skutečně o poměrně nízký náklad.

Jako nejčastější materiál pro zateplení šikmé střechy se používá skelná minerální izolace. Její vlastnosti nejlépe vyhovují střešní konstrukci: je tvárná, takže je možné ji ideálně přizpůsobit trámové konstrukci. Pro zateplení plochých nebo šikmých střech se také běžně používá střešní polystyren. Jeho důležitou vlastností je udržení tepla z obytné části domu. Pro ploché střechy se navíc využije jeho další vlastnosti, a to je snížená hořlavost s vysokým požadavkem na zatížení. V obou případech se jedná o nízkou cenu v porovnání s výkonem.

Tags : rekonstrukce střechy

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku