Po 12 letech napoleonských válek (1803 – 1815) vzniká nový historický směr – biedermeier, který dává pocítit význam slova „domov“. Ten se stává útočištěm před nástrahami světa. Nábytek vyrobený v tomto období se stal pro řadu lidí vyhledávaným prvkem pro oživení moderního interiéru.
Jak vznikl název biedermeier
Pojmenování historického období vychází z příjmení dvou seriálových postaviček – pana Biedermanna a Bummelmaiera, které vycházely v časopise Fliegende Blätter. Jejich spojením vznikl tvar Biedermeier.
Znaky biedermeieru
Během biedermeieru dochází u nábytku ke zjednodušení linií, velký důraz je kladen na jeho funkčnost.
V tomto období se těší velké oblibě floristické motivy a zaoblené tvary. Pro výrobu nábytku se využívaly zejména světlé dřeviny.
Postele
Spací plochu tvořil prkenný rošt a na něm matrace ze žíní. Vyznačovaly se absencí ozdobných prvků, ale zato silným leskem.
Stoly
Biedermeier se vyznačoval kulatými a oválnými stoly, v jídelnách pak byly často k vidění čtvercové rozkládací stoly. Stoly stály na jedné noze, která se směrem k podlaze rozšiřovala.
Kosmetické stolky zahrnovaly zaoblená výklopná zrcadla.
Pro toto období je charakteristické vznikem přenosných servírovacích stolků a šicích stolů.
Židle, křesla
V biedermeierovském období se vyskytuje jednostylová kombinace pohovky, křesel a čalouněných židlí (tzv. garnitura).
U lidí roste obliba tzv. „ušáku“.
Skříně
Hojně rozšířené byly prosklené skříně, vitríny či sekretáře, které měly ukazovat dekoraci uvnitř. Na popularitě získává sklopná psací deska.
Kde sehnat starožitný nábytek ve stylu biedermeier?
Pokud sháníte starožitný nábytek, např. ve stylu biedermeier, obraťte se na prodejce zaměřenými na tento typ zboží. Někteří nabízejí také možnost dovozu vámi vybraného starožitného nábytku ze zahraničí.
Zdroje obrázků: pixabay.com, anticonabytek.cz