close
no thumb

thuja-pflegeprvní části rad a typů na sadbu živého plotu jsme vám doporučili, jaké rostliny se hodí a co vše potřebují pro zdravý růst. Teď máme zasazeno a čekáme, až rostliny dorostou určité výšky a vytvoří požadovanou stěnu či předěl. Jaká je ale následná péče o živý plot?

Často docházíúhynu některé rostliny v živém plotě. Samozřejmě platí, čím vyšší rostliny máme, tím hůře doplníme stejně vysokou rostlinu a vzniknou nám zuby nebo díry a živý plot již nepůsobí příliš vzhledně. V případě výměny rostliny odkopněte také starou půdu a doplňte ji novou s potřebnými živinami. Po zimním období se často stává, že je plot polámaný a větve ohnuté. Předejít tomu můžete pomocí provázku, kterým rostliny před zimou svážeme a zabráníme tak nechtěnému poškození. Pokud se vám v živém plotě tvoří hnědá odumřelá místa, stačí je prostříhat. Hnědé části ruší celkový vzhled plotu a prostříhání zajistí jeho provzdušnění. Pokud vám vzniknou lysá místa, stačí opět využít provázek a svázat větve tak, aby se prázdné místo zamaskovalo. Mezi další problémy u živého plotu patří špatné zavlažování, které může být nedostatečné nebo naopak přebytečné. Jestliže vám starší rostliny rezaví, zřejmě nebudou mít dostatek živin a hořčík. Vyzkoušejte rozpustit ve vodě hořkou sůl, postříkejte listy nebo aplikujte zálivkou.

heckeV zimním období škodí rostlinám také solení komunikací, neboť prosakující sůl podmiňuje rostliny k úhynu. Pokud máte živý plot u cesty a je ještě dostatečně mladý, přesaďte jej na vhodnější místo. Živý plot u prosolované komunikace bohužel časem uhyne. Rostliny mohou napadnout také škůdci nebo houby. S houbami si zaručeně poradí fungicidy, které nastříkejte na rostlinu podle přiloženého návodu. Nejčastějšími škůdci jsou larvy některých motýlů, například molovka thujová. Larvy se zavrtávají do větviček, které následkem toho na konci léta zhnědnou a uschnout. V tomto případě volte postřiky na savý a žravý hmyz.

Tags : dekorace

Komentáře k článku