O konceptu chytré domácnost jste už určitě slyšeli. Možná vám to připadne spíše jako sci-fi námět nějakého hollywoodského trháku, ale skutečnost je dnes daleko prostší a snadněji uchopitelná i pro běžného uživatele. Navíc rozhodně neplatí, že pokud je chytrá domácnost vaším snem, musíte si rovnou zautomatizovat vše od doplňování lednice až po splachování záchodu. Dá se začít postupně a pomalu s doplňky, které jsou v podstatě běžně dostupné a snadno si s nimi vyzkoušíte, jak by vám chytrá domácnost mohla usnadnit život.
Usnadněte si každodenní práci
Po době covidové si většina z nás doma vytvořila vlastní pracovní kout, ke kterému se více či méně vracíme. Řada zaměstnání si totiž zachovala alespoň částečný homeoffice, takže pohodlné pracovní místo na doma se rozhodně hodí. Nemusíte zde rovnou zapojovat nějaké plně automatické prvky chytré domácnosti, ale existuje hned celá řada moderních doplňků, které vám práci mimořádně ulehčí. Velkým pomocníkem může bezpochyby být polohovací stůl, který se dá snadno nastavit podle toho, zda chcete u práce sedět nebo stát. K tomu je bezpodmínečně potřeba pořídit kvalitní kancelářské židle. Ideálně opět s ergonomicky tvarovaným polstrováním, které zajistí dostatečnou oporu vašim zádům.
Žárovka, která září mnoha barvami
Pokud chcete využít potenciál vašeho osvětlení naplno, je dobrou volbou chytrá žárovka. Je jich na trhu mnoho různých druhů. Liší se například v tom, zda umí svítit jen v různých teplotách bílé barvy, anebo zda umí vykouzlit i zcela jiné barvy. Vyberte si žárovku, která pro vás bude cenově dostupná a zaměřte se hlavně na to, aby na ní bylo možné zvolit červené světlo. To je totiž klíčové především pro použití v nočních a večerních hodinách, kdy je potřeba naše tělo přeladit na relaxaci a odpočinek. Právě tomu dokáže červené světlo velmi efektivně napomoci. Kromě toho můžete zvážit pořízení infračervených panelů, které nabízí kromě červeného světla daleko více. Infračervené panely jsou známé pro své léčebné účinky a mnoha lidem pomohly od zdravotních potíží.
Meteorologická stanice
V žádné domácnosti by neměla chybět meteostanice. Pomůže vám se ráno rozhodnout, co si vzít na sebe, nebo si také naplánovat program na odpoledne. Pokud ale chcete mít předpovědi co nejpřesnější, vsaďte na chytrou meteostanici. Tyto stanice lze snadno spárovat také s mobilní aplikací, kde můžete podrobně sledovat počasí a kvalitu vzduchu. Skutečně kvalitní a moderní přístroje dokážou zobrazovat informace o vnitřních a vnějších klimatických činitelích, ale také vám změří třeba míru hluku nebo znečištění ovzduší.
Nevýhody chytrých spotřebičů?
Je jasné, že nic není dokonalé, a tak ani chytré spotřebiče se neobejdou bez záporů, se kterými je třeba počítat, než si je pořídíte. Asi jednou z nejzásadnějších nevýhod bývá, že pokud se přeruší připojení k internetu, obvykle nelze tyto produkty ovládat. A to často ani manuálně, což už může být docela značný problém. Neplatí to však zdaleka vždy. Vyplatí se na tento nedostatek myslet dopředu, a než nějaký výrobek koupíte, ujistit se, že má i funkční manuální ovládání.
Nakupujte od jednoho výrobce
Pokud se pustíte do budování chytré domácnosti, myslete na to, abyste jednotlivé části nakupovali od stejného výrobce. Kterého vyberte je už na vás, ale klíčové je, aby spolu jednotlivé prvky chytré domácnosti dokázaly komunikovat a rozuměly si. A to lze efektivně zajistit právě jen tak, že budou od jediného výrobce. Nevylučuje se ani to, že budou spolupracovat i jiné značky mezi sebou, ale rozhodně to nelze garantovat. Můžete se samozřejmě před nákupem zeptat na kompatibilitu, ale počítejte s tím, že situace se může po aktualizaci softwaru změnit.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay