close
Spolupráce

Jak svítidla promění vaši domácnost? Designové osvětlení rozzáří váš byt

zarovka

Módní trendy se rychle mění, a to nejen v oblasti oblékání. Stejně tak trendům podléhá i bytový design. Na trhu se stále objevují stále nové a modernější bytové doplňky, ale kdo má se všemi těmi změnami neustále držet krok, a hlavně je zafinancovat? Pokud chcete udržet moderní ráz bytu, není třeba kompletně měnit nábytek. Často může stačit třeba jen vyměnit světla. Designová světla totiž dokážou často velmi výrazně proměnit prostor.

Doplňková světla

Chcete v prostoru změnit náladu nebo atmosféru? Toho lze snadno docílit pomocí různých doplňkových světel. Zkuste třeba přidat nové stolní světlo nebo jen nástěnnou či stojací lampu se stínítkem. Velmi efektivní bývají v tomto směru také různé stmívače. Dobře zvolená designová svítidla dokážou velmi citlivě dotvořit a zvětšit prostor nebo navodit zcela jinou atmosféru. Stačí totiž třeba jen ztlumit světla a ihned bude prostor působit útulněji.

Moderní materiály

Interiérové osvětlení bývá vyrobeno z různých materiálů. V obchodech se asi nejčastěji setkáte s klasickými skleněnými svítidly, ale mezi oblíbené materiály patří třeba také ocel, tkanina s kovovou výztuží nebo plast. Pokud chcete své bydlení vybavit něčím skutečně netradičním, je možné vsadit na stylové materiály, mezi které patří chrom, křišťál, mosaz, foukané sklo, dřevo či plast. 

Industriální styl

Asi jste si také všimli, že moderní kavárny nebo restaurace často sází na vybavení v industriálním stylu. U svítidel jsou to nejčastěji různé žárovky bez stínidel, pokroucené kabely nebo třeba surový vzhled a těžké kovové prvky. Tento styl samozřejmě není pro každého, ale bývá hodně trendy a také nadčasový. Pokud si pořídíte takový kousek do vaší domácnosti, získáte jedinečnou a originální atmosféru, která rozhodně na první pohled zaujme.

Není však nutné volit až takové syrové provedení. Moderní a minimalistický styl navodí také skleněná svítidla Famlight, která vynikají jednoduchým designem, který snadno zapadne do jakéhokoliv interiéru.

Přírodní materiály

Velmi moderní jsou v současné době také lampy z přírodních materiálů. Pokud se vám líbí interiéry v rustikálním duchu, bude k nim skvěle ladit osvětlení s proutěnými, dřevěnými či kamennými stínítky. Klíčové je, aby doplňky nepůsobily příliš propracovaně, ale naopak si zachovaly jistou neumělost. Nebojte se klidně vybírat dřevo, které má kazy, je to trendy, a ještě se vám možná podaří sehnat nějaký kousek za nižší cenu.

Myslete na detaily

Častokrát zásadní rozdíl udělá jen malá drobnost. Může jít o nenápadnou lampičku ve vstupní hale nebo třeba LED pásek na schodišti, který vám pomůže s orientací ve tmě. Tyto vychytávky často nejsou zřejmé, ale když je začnete využívat, zjistíte, jak velký rozdíl znamenají.

Nechte si poradit

Možná si říkáte, že radit se ohledně osvětlení je nesmysl. Co se na tom dá pokazit? Věřte ale, že docela hodně. Ve skutečnosti je poměrně těžké naplánovat osvětlení do bytu či domu tak, aby bylo praktické, osvětlovalo skutečně všechny prostory dostatečně a zároveň bylo trendy, hezké a praktické. Pokud tedy můžete utratit nějaké peníze navíc, nechte si poradit od odborníka. Projde s vámi rozložení bytu, zkonzultuje s vámi aktivity, které na jednotlivých místech děláte, a pomůže vám vybrat ideální typy a intenzity osvětlení pro jednotlivé místnosti.

Dnes se také vyplatí myslet při plánovaní osvětlení na možnost různých režimů pro den a noc. Dají se pořídit speciální červené žárovky, které se zapínají na večer, aby vašemu mozku pomohly s tvorbo hormonu spánku a vám se poté v noci dobře a kvalitně odpočívalo. Osvětlení zkrátka hraje zásadní roli a neměli bychom jeho výběr podcenit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku