Vývoj společnosti jde neustále kupředu a týká se také mezilidských vztahů. Co platilo za dob našich rodičů, už je dnes dávnou minulostí. Jednou z takových oblastí jsou také partnerské vztahy. Zatímco v dobách minulých se většinou po krátké známosti mladí lidé takzvaně „museli vzít“, dnes v době internet seznamek je tomu jinak.
- Dříve se tedy mladí lidé vzali a poté začali budovat svůj domov.
- V současnosti se v mnoha případech řeší otázka, kdy mají partneři uvažovat o společném bydlení.
- Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá.
Někdy se k tomuto kroku přistoupí po několika týdnech a někdy ani po deseti letech partneři neuvažují o společné domácnosti. Většinou má každý své zázemí, finance a tím pádem také své soukromí a svobodu.
Společné bydlení znamená společné hospodaření
Společné bydlení a uvažování o založení rodiny s sebou nese další záležitosti. Tou zásadní je především pořízení dostatečně prostorného bytu nebo domu. A k tomu jsou zapotřebí finance. Hypotéka je tedy ve většině případech nezbytností. A to je velice zavazující.
- První zásadou tedy je, umět si promluvit i o těchto záležitostech.
- Společná půjčka by vám mohla při možném rozchodu zkomplikovat situaci.
Jak tedy poznat, že už nastává ta pravá chvíle, kdy můžete uvažovat o společné domácnosti? Odborníci na mezilidské vztahy tvrdí, že prvním ukazatelem, že by to mohlo fungovat je to, že trávíte čím dál více času spolu a druhý byt je tím pádem stále méně využívaný. Důležitý je také vzájemný respekt a schopnost být s tím druhým, aniž by se narušil jeho životní prostor. Jednoduše řečeno – jste spolu v jednom bytě, a přitom trávíte čas každý po svém.
- Být spolu neznamená, že je nutné dělat stále vše společně.
- Takový vztah by dříve či později přestal fungovat.
Každý z nás přeci potřebuje mít svůj prostor, a i v partnerském vztahu si chceme zachovat určitý díl své osobní svobody.