I když počasí venku ještě zdaleka není na posezení pod pergolou, práce na zahradě je v březnu už opravdu hodně. Vaši péči potřebují stromy i záhony, odměnou vám v této době jsou krásně rozkvetlé jarní cibuloviny.
Pokud jste na podzim dali cibulky do země, právě teď vám kvetou krokusy, narcisky, tulipány a hyacinty. A taky si už asi razí cestu na povrch na podzim zasazený česnek. Všechno ostatní na zahradě se zatím probouzí jen zvolna.
Čas na péči o dřeviny
Právě březen je správnou dobou, kdy je dobré zkontrolovat po zimě všechny dřeviny. Uschlé větve ořezejte, než se objeví první pupeny, je dobré provést zmlazovací i výchovný řez u všech stromů a keřů, které to potřebují.
Jestliže se venkovní teplota pohybuje mezi 7 – 10 °C, neprší a je bezvětří, nastává také vhodný čas na postřik ovocných stromů proti nemocem a škůdcům. Postřik musí na kůře vydržet nejméně 2 hodiny, proto je důležité zvolit vhodné počasí. Také nesmí zmrznout.
Březen je současně správný čas na výsadbu ovocných stromů a keřů, pokud jste to nestihli na podzim. Například můžete konečně vysadit živý plot. Jestli je půda suchá, zalijte dostatečně stromy čerstvě zasazené i ty, co už máte na zahradě déle.
V březnu se vysévá raná zelenina
Sníh už ze záhonů zmizel a půda není promrzlá. Teď je správný čas připravit záhony pro výsev rané zeleniny. Jestli máte skleník či foliovník, nejspíš už máte zaseto, venku je dobré pro první rostliny využít zvýšené záhony, kde je o poznání tepleji a nehrozí přízemní mrazíky.
Mezi první zeleninu, kterou v březnu vyséváme, patří ředkvičky a raný salát, také kedlubny, špenát, mrkev, petržel a hrách. Na řadu přichází i bylinky, například pažitka a kopr. Jestli jste nesázeli česnek na podzim, máte příležitost vysázet jarní česnek a také cibuli.
Záhony, kde už máte vysazené jahody, potřebují prokypřit a pohnojit. Z ostatních záhonů s trvalkami nebo podzimní sadbou odstraňte ochrannou vrstvu (fólii, chvojí a podobně).
Příprava sazenic
Další důležitou činností zahrádkáře na počátku jara je příprava sazenic zeleniny, která se vysazuje do půdy v druhé polovině května, “po třech zmrzlých”. Jsou to hlavně okurky, rajčata, papriky, cukety a další tykvovité rostliny. Samozřejmě také květák, kapusta a zelí, pokud si je pěstujete sami.
Zkušení zahradníci mívají na předpěstování sazenic pařeniště, nebo je předpěstovávají na parapetech oken v zahradním domku i doma. Budoucí sazenice potřebují hlavně dost vláhy a teplo.
Jestli máte fóliovník nebo skleník, můžete sazenice pěstovat i tam. Začněte ale později, až bude dostatek slunečního svitu, díky němuž se půda i vzduch ve skleníku dobře prohřeje, nebo je nutné během březnových a chladných dubnových dnů ještě přitápět.
Já stříhám a pálím šípkovou džungli 🙂