close
4-Image_iStock_1_nunv6o

Každým rokem Institut PANTONE vyhlašuje barvu roku. Dříve se obvykle vybíral jen jeden odstín, pro rok 2021 byly, stejně jako v n+kolika posledních letech, vybrány barvy dvě: šedá (Ultimate grey) a jasně žlutá (Illuminating).

Barvy roku odráží náladu ve společnosti, měly by nám přinést to, co nejvíce potřebujeme, po čem toužíme a co nám chybí. Přinést uvolnění a naději, jistotu a nový začátek.

Šedá a žlutá barva v interiéru

Vybrané barvy spolu působí na oko velmi příjemně. Jedná se o kontrast, který má symbolizovat naději a dodávat nám sílu, odráží dění ve společnosti a situaci ve světě. Barvy se krásně propojují. Odstín šedé nemá působit depresivně, ba naopak. Měl by do interiéru vnést klid a stabilitu, jasně žlutá pak připomíná rozjasnění, světlo – slunce. 

Barvy můžete spolu kombinovat a dosáhnete nádherného vzhledu. Šedou využijte na větší plochy, třeba podlahu, výmalbu či nábytek. Žlutou barvou pak interiér jemně dolaďte pomocí různých dekorací, koberečků, polštářků. Jak krásně bude zářit žlutá pohovka proti šedé stěně.

Kombinace šedé a žluté se hodí do obývacího pokoje nebo také do kuchyně. Například kuchyňskou linku můžete vytvořit v několika variantách: spodní část dvířek může být v šedé a namořená matným lakem, kdežto horní dvířka zvolíte žlutá v lesklé variantě. Konečný výsledek pozitivně a působí energicky. Jak budete barvy vzájemně prolínat, záleží jen na vaší fantazii. 

Nejen Pantone má svou barvu roku

Jestli žlutá a šedá nejsou zrovna vaše nejoblíbenější barvy, můžete zkusit odstíny, které si jako svou barvu roku vybraly jiné společnosti. Například barva roku od  DULUX (Brave Ground) je přirozeně neutrální světle hnědá. Působí teple a útulně. Lze ji kombinovat s podobnými barvami jako je například béžová či krémově bílá. Vybírejte ze široké škály dřeva a přírodních materiálů, dosáhnete elegantního a uklidňujícího vzhledu. Můžete ji také použít s barvami v pastelových odstínech červené a růžové, které na jejím pozadí nenuceně vyniknou. V kombinaci se svěží zelení, jako mají živé rostliny, dosáhnete dokonalosti.

Urbane bronz dodá interiéru na vznešenosti

Ještě jeden tip pro vás máme, pokud jde o barvy vhodné do interiéru pro rok 2021. Pro milovníky metalických barev je tu od společnosti SHERWIN WILLIAMS tmavě bronzový odstín (Urban Bronz). Tento odstín je o hodně tmavší, než je barva od firmy DULUX. Krásně se kombinuje se světlým dřevem, s kamenným obkladem, s kůží a jemnými kovovými odlesky stříbra nebo mosazi. Dokonce můžeme Urbane Bronz kombinovat s mramorem světlé barvy. Opět se i tato barva v interiéru, stejně jako ostatní barvy roku 2021, dobře kombinuje, navíc dodá zařízení moderní a elegantní vzhled s nádechem luxusu.

Jaké další barvy jsou letos trendy

Podle amerického televizního kanálu je letošní barvou roku sytě červená (Passionate). Tentokrát jde o velice odvážný, nicméně stále velmi elegantní odstín, který vytváří svěží pozadí pro nábytek světlých odstínů.

Benjamin Moore vsadilo tento rok na barvu tyrkysově – petrolejovou (Aegean Teal). Na rozdíl od předchozího odstínu, je tato barva velmi uklidňující, takže je skvělou volbou třeba do ložnice. Budou se k ní hodit přírodní materiály,  jako je dřevo, kámen či cihla.

Tags : barvy roku 2021barvy roku v interiéru

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

Komentáře k článku