close
no thumb
image (1)
Cibulák – tradice, která kuchyni sluší

Jistě to znáte – talíře, misky, čajové šálky nebo dokonce polévkové mísy s klasickým modrým vzorem. Některým z vás babička určitě na půdě schovávala do výbavy servis cibuláku. Tenkrát to patřilo k velkým vzácnostem a dnes cibulák prožívá svoji renesanci. Samozřejmě, jako u každého sortimentu i zde existují padělky. Ten pravý cibulák z Dubí má klasickou značku trojcípé korunky a nápis „ZWIEBELMUSTER“. Vedle klasického cibuláku je pak možné zakoupit i „modernější značky“. K těm se řadí Bohemia Cobalt a Bohemia White. Tyto značky se liší poněkud jiným a inovativnějším využitím klasického „cibulového“ vzoru.

Jeden velký omyl

image
Cibule nebo granátové jablko?

Označení tohoto porcelánu „cibulák“ vzniklo vlastně omylem. Námět dekoru byl převzatý v Míšni v polovině 18. století a původní cibulák z Míšně se inspiroval klasickými čínskými předlohami. To, co nám připadá jako cibule, je vlastně granátové jablko. K dalším motivům viditelným na porcelánu patří stonek bambusu, liána, broskev, astra a její poupě a pivoňka. Všechny tyto symboly mají svůj význam, květ chryzantémy je symbol času, bambus s liánou znamená soudržnost, pivoňka představuje bohatství, broskev nesmrtelnost a granátové jablko předurčuje plodnost.

Pokud se vám zděděný kousek po babičce podařilo rozbít, nezoufejte. Jakýkoli chybějící kus si můžete objednat ve stejném dekoru a kvalitě přímo z dubské továrny. Okuste staronový trend a udělejte ve své kuchyni místo pro krásný originál.

Tags : designvybavení bytu

Komentáře k článku