Možná jste si dali předsevzetí, že začnete trochu cvičit a posilovat, abyste si zpevnili tělo. Vaše rozhodnutí ale komplikuje dojíždění do fitness centra, kde pak často musíte na potřebný stroj čekat, až se uvolní.
Jestli máte doma volný prostor aspoň 10 -15 m2, nic vám nebrání zařídit si svou soukromou domácí posilovnu. Asi vás překvapí, že za to ani neutratíte hromadu peněz.
Vhodný prostor pro posilovnu
Možná máte v domě volný prostor v suterénu nebo nevyužíváte garáž. K zařízení domácího fitka stačí opravdu jen menší místnost, měla by být ale větratelná. Kyslík je při cvičení hodně důležitý, je tedy potřeba mít stálý přísun větráním.
Pokud jde o povrchovou vrstvu podlahy, měla by být snadno omyvatelná a odolná proti nárazu. Pokud si zařizujete posilovnu ve vyšším patře, berte ohled na sousedy pod vámi a odizolujte podlahu i proti hluku. Vhodný je například korek a na něm linoleum.
Stroje a cvičební pomůcky
Samotné vybavení se odvíjí od prostorových možností a od částky, kterou na domácí posilovnu můžete vyčlenit. Naprostým základem je ale posilovací lavice s cíleným posilováním jednotlivých skupin svalů tak, aby bylo zajištěno posilování svalů v celém těle. Možnosti kombinací nastavení na lavici by měly umožnit efektivní individuální trénink pro každého.
Vhodným strojem i do malých posiloven je rotoped nebo ecliptical pro kardio cvičení. Vhodné jsou i běžecké nebo veslařské trenažéry.
Za málo peněz hodně cvičení
Často stačí jen levnější pomůcky pro cvičení, které odvedou stejnou práci jako nákladné stroje. Velmi vhodná varianta je balanční cvičení na gymnastickém míči, AB roller na posilování břišních svalů nebo obyčejné kilové činky do ruky, díky nimž se cvičení o poznání zefektivní. Nezapomeňte si do posilovny pověsit boxovací pytel. Kromě spalování energie vám pomůže, když se budete potřebovat zbavit vzteku.