close
slow decorating

O fenoménu pomalého vaření jste již určitě slyšeli. Znáte ale pojem slow decorating a víte, co se pod ním skrývá? Naučte se do svého života vnést požitek a zařiďte si domov podle svých představ.

Proč vyzkoušet pomalý přístup při zařizování domácnosti?

Stejně jako pomalé vaření, také pomalé dekorování má něco do sebe a dokáže ve vás vyvolat příjemné a zklidňující pocity. Jeho hlavní myšlenka spočívá v tom, že si s výzdobou a zařizováním svého domova dáváte načas a využíváte k tomu také udržitelné materiály. Výsledkem je tak domov, s jehož vzhledem jste stoprocentně spokojeni a vydrží vám několik let. Z tohoto trendu tak těží i životní prostředí, protože nečiníte žádná unáhlená rozhodnutí a nezatěžujete přírodu tím, že byste neustále obměňovali nábytek, bytový textil a dekorace.

Jak aplikovat slow decorating?

Kouzlo slow decoratingu tkví v tom, že si skutečně dobře promysííte, čím se chcete ve svém domově obklopit. Neděláte žádná ukvapená rozhodnutí a snažíte se vyhnout zbytečnému plýtvání a raději se zaměříte na ekologii a udržitelnost. Než si tedy koupíte nový stolek, novou dekoraci či třeba nové závěsy, pečlivě si promyslíte, zda chcete daný předmět skutečně vlastnit. Umíte si představit, že se každé ráno po dobu následujících pěti let budete probouzet s pohledem na danou lampu? Když si odpovíte kladně, můžete si ji koupit a na noční stolek položit.

Vdechněte nový život použitým předmětům

Ruku v ruce s pomalým zařizováním domova jde také investice do použitých věcí. Kvalitní retro nábytek ze dřeva, který zdobil obývací pokoj vašich prarodičů může stejně tak dobře sloužit i vám. Nebraňte se proto nákupu použitého nábytku a dalších věcí do domácnosti a vdechněte nový život i předmětům, které posílají dál vaši příbuzní či přátelé.

Pusťte se do práce

Součástí fenoménu slow decorating je velmi často také kutilství. Použitý nábytek si můžete svépomocí natřít podle svého vkusu, na povlaky na polštáře vyšít zajímavé ornamenty a třeba si i nějaký kus nábytku dokonce sami sestavit.

Slow decorating uleví rodinnému rozpočtu

Jakmile do tajů slow decoratingu proniknete, nijak vás nepřekvapí, že díky němu ulevíte rodinnému rozpočtu. Kvalitní nábytek vám vydrží dělat společnost velmi dlouho. Stejně tak i předměty, které upcyklujete, budou pro vaši peněženku příjemnější.

Nespěchejte

Nevíte, jakou poličku si pořídit nad televizi? Místo toho, abyste se zběsile vydali do obchodního centra a chodili po něm tak dlouho, než byste narazili na nějakou použitelnou polici, zůstaňte doma a počkejte, až si budete jistí tím, co sháníte. Slow decorating není o tom, že svůj domov vybavíte na jeden zátah a budete mít hotovo.

Pomalé zařizování domova je totiž o prožitku, vymýšlení a hledání těch nejlepších řešení a hlavně o pomalém tempu. Jeho cílem není vytvořit ideální a dokonalý domov za pár dní, ale postupně se k němu dopracovávat. Třeba i několik let. Důležitou zásadou je proto nic neuspěchat. Unáhlené nákupy vedou k plýtvání a většímu utrácení. Zatímco promyšlené nákupy vedou k vytvoření smysluplného prostoru, ve kterém se budete cítit příjemně.

Slow decorating a jeho pozitivní vliv na psychiku

Když budete své peníze investovat do věcí, které vám přinesou radost, budete šťastnější. Právě proto má slow decorating pozitivní vliv na psychiku a dobrou náladu. Místo unáhlených nákupů věcí, které se vám vlastně ani nelíbí, ale koupíte si je proto, aby vám pomohly zaplnit prostor, zaměříte svou pozornost na koupi věcí, které vám budou přinášet radost po mnoho následujících let. Dokonce zde platí jednoduché pravidlo: čím obtížnější bude daný předmět sehnat, tím větší z něj budete mít následně radost a pokaždé pocítíte příval štěstí, když se na něj podíváte.

Obrňte se trpělivostí a vrhněte se do tvoření

Důležitou zásadou slow decoratingu je také trpělivost. Patříte-li k lidem, kteří neumějí chvíli počkat a potřebují mít vše okamžitě, můžete tento trend využít k nácviku trpělivosti. Uvidíte, že zpomalení brzy přinese své ovoce a donutí vás žít více v daném okamžiku a vnímat svůj domov důkladněji a dokonce ve vás může probudit také umělecké sklony.

Místo toho, abyste si vše kupovali v obchodech a svůj domov tak plnily věcmi, které vám ve finále zabírají místo, můžete si řadu věcí vyrobit sami. Co takhle si místo hotové kytice koupit jednotlivé květiny a následně si je sestavit do vázy podle svého? To samé platí o dekorativních předmětech, které jsou momentálně v módě, ale dobře víte, že vás brzy omrzí. Místo jejich nákupu si můžete domácnost ozdobit něčím, co trvá déle a bude pro vás stále aktuální. Ať už se jedná o společné rodinné fotografie či výtvory vašich dětí.

Méně je někdy více

Slow decorating vám kromě pocitu štěstí a pohody přinese také méně starostí s úklidem. Domov, jehož zařizování budete skutečně promýšlet a nezahltíte ho věcmi, které se snadno rozbijí a brzy vyjdou z módy, bude totiž prázdnější. Což je pro vás výhra. Nebudete obklopeni předměty, které vám nepřinášejí radost, ale naopak vás otravují, protože se na ně práší, zabírají zbytečně místo na parapetech a navíc musíte trávit čas jejich neustálým oprašováním a nemají ani žádnu funkci. Není mnohem lepší obklopit se pouze tím, co vás činí šťastnými a mít pocit, že se ve své domácnosti můžete volně nadechnout?

Zpomalte a zamyslete se nad tím, kolik věcí ve vaší domácnosti vám skutečně přináší radost a má pro vás nějaký význam. Následně se pusťte do úklidu a začněte vyznávat pravidlo, že do vašeho domova budete kupovat pouze předměty, jejichž koupi si dopředu dobře zvážíte a budete se svým rozhodnutím stoprocentně spokojeni.

Zdroj textu: www.bhg.com, www.houseandgarden.co.uk

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : slow decorating

Komentáře k článku