S příchodem pejska do bytu či do domu se mění život celé rodině. Nejen že nám jeho přítomnost všem změní organizaci času, jsou to ale ještě další kritéria, která musíme vzít na vědomí, než si toho mazlíčka domů pořídíme.
Jakého psa vybrat
Jsou plemena, která jsou momentálně hodně v módě, ale nehodí se do každé domácnosti. Než si vyberete konkrétní rasu, zamyslete se, kolik času jste schopní a ochotní pejskovi věnovat, jak dobře jste na tom s pohybem a co vlastně od nového přírůstku do rodiny očekáváte.
Jsou plemena společenská, vhodná k dětem, aktivní, vyžadující dennodenní pohyb venku – ideálně běh -, a potom jsou taková ta malá, mazlivá plemena, co se hodí jako dekorace na gauč.
Co mají všechny rasy společné
Je jedno, jaký pejsek to u vás nakonec vyhraje, něco je společné pro všechny psy:
Důsledná výchova. Pes potřebuje pravidla a je to na vás, abyste mu je stanovili. Pokud nechcete v budoucnu trpět vrtochy svého pejska, dopřejte mu řádnou výchovu už od malička. Pak se svým psím kamarádem prožijete krásné časy.
Každodenní péče. Je to pravidelná strava, dostatek vody, několik venčících procházek denně (podle potřeb psa), je to ale i čištění uší, zkracování drápů, pravidelné očkování, péče v nemoci a návštěvy veterináře. Na to vše musíte být připraveni vy i vaše peněženka.
Než si pejska přivedete domů
Na jeho příchod se musíte připravit. Je potřeba vyčlenit mu místo pro pelíšek, odstranit z jeho dosahu předměty, které by mu mohly ublížit i ty, kterým by mohlo ublížit štěně (například kožené boty mu obzvlášť chutnají, na sedačce zase můžou zanechat stopy jeho drápky).
Počítejte s tím, že budete všude nacházet jeho chlupy a to i v případě, že si pořídíte plemeno krátkosrsté. Tomu by měl odpovídat i výběr podlahy, stejně tak i skutečnosti, že na laminátové plovoučce to bude pejskovi klouzat a dlažba je pro něj studená.