close
no thumb
Rolety vypadají velmi komfortně (foto: sunsystem.cz) /
Rolety vypadají velmi komfortně (foto: sunsystem.cz) /

Chceme-li se doma cítit co možná nejpříjemněji, je potřeba myslet kromě tepelné pohody mimo jiné i na dostatečnou intenzitu světla. Avšak i světelné paprsky mohou být za jistých okolností na obtíž. Je tedy nanejvýš vhodné, abychom do našich oken namontovali vhodnou stínící techniku. Ta je v dnešní době k dispozici v opravdu široké nabídce. Asi nejrozšířenějším řešením jsou interiérové, tedy vnitřní žaluzie. Velmi často se můžeme setkat i s venkovními žaluziemi. Ani rolety, a to jak venkovní, tak vnitřní, nejsou zdaleka písní minulosti. Všechno má své klady, avšak i zápory, pojďme si popsat základní parametry a specifika jednotlivých stínících systémů!

Venkovní versus vnitřní stínící systémy

Možná, že si to ani neuvědomujeme, ale mezi venkovními a vnitřními roletami nebo žaluziemi jsou značné rozdíly. Ty první lze objevit již v oblasti konstrukce a použitých materiálů. Je zapotřebí mít na paměti, že venku budou žaluzie a rolety mnohem více trpět. Musí snášet nápor kolikrát i nepříznivých povětrnostních vlivů. Je tedy zřejmé, že musí být do jisté míry odolnější a „betelnější“. Jejich výhodou je, že daleko více, než vnitřní provedení systémů zadržují únik tepla z vnitřních prostorů bydlení. Vypadají i velmi dobře co do stránky stylu a designu. Díky bohaté nabídce je můžete zakomponovat takřka do každé nemovitosti. Nemusíme se s nimi setkávat tedy pouze na chatách a chalupách, jak má mnoho lidí zažito!

Žaluzie versus rolety

I žaluzie mají mnoho podob (foto: sunsystem.cz) /
I žaluzie mají mnoho podob (foto: sunsystem.cz) /

Dalším porovnáním a zvážením při plánované koupi stínícího systému je potom zcela jistě otázka, zda rolety, nebo žaluzie. Ve většině domácností se setkáváme spíše se žaluziemi. Avšak ani rolety nemusí být špatným řešením. Obecně platí, že rolety jak již venkovní, tak i vnitřní zadrží více tepla. Žaluzie jsou potom méně foremné a jsou zcela jistě jednodušší na každodenní manipulaci. Co se týká pořizovací ceny, tak se zdá, že mírnější výhodu nabídnou taktéž právě žaluzie. Rolety však vypadají více stylově a komfortněji!

Ať již budete pořizovat venkovní rolety, venkovní žaluzie, vnitřní rolety nebo vnitřní žaluzie, případně úplně něco jiného, například markýzy, či obyčejné závěsy bude zapotřebí, abyste se soustředili především na kvalitu. Vybírejte tedy tam, kde vám ji garantují!

Tags : stínění

Komentáře k článku